polnohospodari
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dánski farmári na Slovensku preskupujú sily, dohodli transakciu za takmer 25 mil. eur

BRATISLAVA – Dánski farmári dohodli na Slovensku miliónovú akvizíciu. Spoločnosť FirstFarms totiž začiatkom mája oznámila, že sa s ďalším dánskym investorom v slovenskom poľnohospodárstve, spoločnosťou Hospoda Invest, dohodla na odkúpení jej podielu vo firme JK Gabčíkovo, ktorá sa zameriava na poľnohospodársku výrobu na Žitnom ostrove. Dohodnutá kúpna cena za 100-percentný vlastnícky podiel v JK Gabčíkovo pritom predstavuje 185 mil. dánskych korún (DKK), čo v prepočte podľa aktuálneho kurzu predstavuje takmer 24,8 mil. eur.

Ako informovala FirstFarms, spoločnosť JK Gabčíkovo, s.r.o. pôsobí v oblasti rastlinnej aj živočíšnej výroby. Aktuálne eviduje 2 300 prasníc s ročnou produkciou 75-tisíc prasiat, z ktorých sa väčšina predáva ako malé prasiatka a menšia časť ako jatočné ošípané. „Výrobné kapacity sú vysokej kvality a výsledky produkcie spoločnosti sú v posledných rokoch veľmi uspokojivé,“ konštatuje FirstFarms s tým, že JK Gabčíkovo taktiež obhospodaruje 1 500 hektárov vysokokvalitnej pôdy, pričom pestuje predovšetkým pšenicu, repku a kukuricu.

Celá akvizícia by sa mala podľa očakávaní FirstFarms finalizovať v treťom kvartáli tohto roka po dokončení due diligence v spoločnosti JK Gabčíkovo. Dáni z FirstFarms pritom očakávajú z tejto transakcie významné synergické efekty v súvislosti s ich existujúcou produkciou na Slovensku. „Poľnohospodárska výroba vo východnej Európe sa veľmi dobre vyvíja. Cena pôdy rastie a dopyt po bravčovine je veľký,“ dodal šéf FirstFarms Anders H. Nørgaard.

Spoločnosť JK Gabčíkovo vznikla v roku 2002 a dánski investori z Hospoda Invest sa stali jej jedinými vlastníkmi už o rok neskôr. Počas šestnástich rokov pôsobenia na Slovensku realizovali na farme pri Gabčíkove aj s pomocou eurofondov viaceré modernizačné a rozvojové projekty. Firmu predávajú v období, keď jej ročná výroba prevyšuje 8,5 mil. eur a v minulom roku zaknihovala zisk na úrovni viac ako 1,5 mil. eur. V roku 2018 podľa zverejnených údajov zamestnávala necelé štyri desiatky pracovníkov.

Viac..  Robert Hajšel: Stratégia z farmy na stôl obsahuje mnohé ušľachtilé ciele ako zníženie nadmernej konzumácie mäsa

FirstFarms je dánska akciová spoločnosť investujúca v oblasti poľnohospodárstva vo východnej Európe. Jej vznik sa však spája práve so Slovenskom, keď v roku 2005 kúpila skupina dánskych investorov malackú farmársku firmu Agra M, následne v roku 2006 pridali ďalšiu firmu Mást – Stupava. V rovnakom roku bola firma zapísaná na burze cenných papierov, cez ktorú získala kapitál na ďalší rozvoj v objeme vyše 470 miliónov dánskych korún. Jej pôsobnosť sa neskôr rozšírila do Českej republiky, Rumunska a Maďarska.

Aktuálne FirstFarms na Slovensku pôsobí na Záhorí v okolí miest Stupava, Zohor, Plavecký Štvrtok a Malacky. Prostredníctvom spoločnosti FirstFarms, s.r.o. so sídlom v Malackách ovláda spoločnosti FirstFarms Agra M, s.r.o., FirstFarms Mast Stupava, a.s. a FirstFarms Mlyn Záhorie, a.s. Z nich najväčšou je FirstFarms Agra M, ktorej celkové ročné výnosy podľa posledných dostupných údajov za rok 2017 dosiahli takmer 21 mil. eur a zisk bol bezmála 1,2 mil. eur. Výnosy ostatných dvoch spoločností predstavovali zhodne zhruba 1,5 mil. eur. V roku 2017 vo svojich firmách FirstFarms na Slovensku zamestnávala zhruba 150 ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …