Domov / POLITIKA / V Bielom dome sa ocitol ďalší slovenský politik. Maroš Šefčovič ako prvý cestoval Air Force One
Sefcovic
Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union.

V Bielom dome sa ocitol ďalší slovenský politik. Maroš Šefčovič ako prvý cestoval Air Force One

WASHINGTON / Po premiérovi Pellegrinim sa v americkom Bielom dome ocitol ďalší politik zo Slovenska. Bol to práve Maroš Šefčovič, ktorý tam tentoraz zastupoval Európsku komisiu. Jemu sa ale podarilo dostať ďalej ako len do Oválnej pracovne. A to priamo na palubu prezidentského špeciálu Air Force One.

Slovenský eurokomisár pre energetiku a niekdajší prezidentský kandidát aktuálne absolvuje svoje americké turné. Na pozvanie amerického prezidenta. Eurokomisár Maroš Šefčovič si po stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom odskočili z Bieleho domu priamo na letisko. Do najstráženejšieho lietadla na svete. “Musím povedať, že išlo naozaj o veľký diplomatický zážitok a to aj z toho dôvodu, že som sa včera dozvedel, že som bol prvým cudzincom, ktorý bol na palube tohto lietadla, od nástupu prezidenta Trumpa do funkcie,” uviedol Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.

O tom, že si Šefčovič možnosť byť na palube Air Force One užíval, hovoria aj fotografie z jeho konta na Facebooku. Nevynechal ani tradíciu, ktorá je v prípade prvej návštevy amerického špeciálu nepísanou povinnosťou. “Tou tradíciou je, že ten prvý telefonát, ktorý z paluby tohto lietadla urobíte, tak väčšinou voláte manželke, alebo mame. Takže ja som zavolal manželke. A naozaj som sa asi dvakrát pýtal, že či sa to robí. Že áno, áno, je to takou dobrou tradíciou,” povedal Maroš Šefčovič.

Viac..  EÚ prijala sankcie voči Turecku pre nelegálne vrty s cieľom ťažiť plyn pri Cypre

Celý let z Washingtonu DC, do Lousiany trval približne tri hodiny. Šefčovič ho strávil v spoločnosti Trumpa. Hovorili spolu aj o nedávnej návšteve slovenskej vládnej delegácie. “Väčšinu času, cesty tam aj späť, pretože je to veľmi spoločenský a bezprostredný človek, trávil s nami,” opísal cestu podpredseda Európskej komisie. Šefčovič sa tak stal súčasťou delegácie, ktorá v americkej Lousiane otvárala nový terminál na vývoz skvapalneného plynu do Európy. “Už skôr som povedal, Európska únia je rovnako silná, ako Čína. Len o niečo menšia,” povedal Donald Trump, prezident USA.

Podpredseda Eurokomisie absolvoval lietajúcou pevnosťou aj spiatočnú cestu. Okrem nezabudnuteľného zážitku si z paluby lietadla odniesol aj malý suvenír. “Sme všetci dostali aj lentilky s logom Air force one, ktoré som si takisto zobral a ktoré určite zoberiem domov deťom,” dodal Maroš Šefčovič.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 28. týždňa 2019

ŠÉF FED-U VIDÍ DÔVODY NA ZNIŽOVANIE SADZIEB UŽ V JÚLI NEMECKO: V Nemecku bola zverejnená …