elektromobil
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vlani sa z EÚ vyviezli elektromobily a hybridné elektromobily v hodnote takmer 5 miliárd eur

BRATISLAVA – V minulom roku sa vyviezli z Európskej únie (EÚ) elektromobily a hybridné elektromobily, ktoré môžu byť poháňané v kombinácii s benzínovým alebo naftovým motorom v hodnote 4,7 miliardy eur. Dovoz elektrických a hybridných elektromobilov dosiahol naopak hodnotu 1,6 mld. eur, čo viedlo k prebytku obchodnej bilancie v tomto segmente vo výške 3,1 mld. eur.

Vyplýva to z najnovších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Celkovo prevládali v obchode s elektrickými a hybridnými elektrickými autami hybridné benzínové vozidlá, ktoré predstavovali 67 % hodnoty dovozu EÚ a 60 % hodnoty vývozu EÚ. Samotné elektromobily predstavovali 32 % dovozu a 39 % vývozu.

Hlavnými cieľmi vývozu EÚ v segmente elektromobilov a hybridných elektromobilov v roku 2018 boli Nórsko (39 % vývozu z hľadiska hodnoty), Spojené štáty americké (23 %) a Čína (10 %). Dovoz týchto vozidiel do EÚ zas pochádzal predovšetkým z Južnej Kórey (48 % dovozu z hľadiska hodnoty), Japonska (35 %) a Spojených štátov amerických (10 %).

Medzi členskými štátmi EÚ bolo najväčším vývozcom elektrických a hybridných elektrických vozidiel do krajín mimo EÚ v roku 2018 Nemecko (64 % hodnoty vývozu), nasledované Švédskom (13 %) a Spojeným kráľovstvom (10 %). Tieto tri krajiny patrili aj medzi štyri členské štáty, ktoré najviac dovážali elektrické a hybridné elektrické autá z krajín mimo EÚ. Nemecko v tomto smere zaznamenalo podiel 26 %, pokiaľ ide o hodnotu, Belgicko a Švédsko (16 %) a Spojené kráľovstvo (15 %).

Viac..  Budúcnosť Európy je vo Vašich rukách – Vyjadrite svoj názor

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …