zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 19. týždňa 2019

DOHODA O OBCHODNÝCH VZŤAHOCH USA A ČÍNY NABRALA INÝ SMER. USA ZVÝŠILI CLÁ NA ČÍNSKY DOVOZ

EUROZÓNA: Dôvera investorov v eurozóne v máji stúpla z aprílovej zápornej hodnoty -0,3 body na 5,3 bodu, čo je maximum od záveru roka 2018. Trhový konsenzus počítal s rastom dôvery, no iba na úroveň 1,2 bodu. Aj marcové tržby maloobchodníkov trhy prekvapili pozitívne. Vzrástli totižto o 1,9 %, čo je o 0,1 p. bodu viac ako trhy očakávali. No v porovnaní s februárovými tržbami [rástli o 3 %] došlo k poklesu dynamiky rastu. V medzimesačnom porovnaní, t. j. oproti februáru, maloobchodné tržby stagnovali. Okrem toho bola zverejnená aj finalizácia indexov PMI [indexy nákupných manažérov]. Vo Francúzsku a Nemecku dopadli tieto indexy vo finále mierne lepšie ako sa prvotne odhadovalo [o 0,1 bodu]. V eurozóne si index PMI v službách prilepšil o 0,3 body a kompozitný index PMI o 0,2 body v porovnaní s prvými odhadmi.

NEMECKO: V piatok boli zverejnené marcové čísla z nemeckého zahraničného obchodu. Export z Nemecka nečakane výraznejšie vzrástol [o 1,5 %], pričom trhy odhadovali pokles o -0,4 %. Dovoz do tejto krajiny sa zvýšil v marci o 0,4 %, čo bolo blízko trhovému odhadu rastu [0,5 %].

USA: Aprílová US inflácia rástla medziročne o niečo pomalšie [o 2 %] ako odhadoval trhový konsenzus [o 2,1 %], a zároveň o niečo rýchlejšie ako v marci [1,9 %]. Medzimesačne, teda v porovnaní s aprílom, išli spotrebiteľské ceny nahor o 0,3 %. Čo sa týka jadrovej inflácie, tam investori odhadli reálny rast cien [o 2,1 % r/r]. Okrem toho bol zverejnený aj reálny rast priemernej hodinovej mzdy, ktorá v apríli vzrástla o 0,9 %.

“Donedávna sa ešte obchodné rokovania Washingtonu a Pekingu vyvíjali priaznivo. No téma obchodnej vojny USA a Číny naberá na obrátkach a vytvára tlak na investorov. USA totižto minulý týždeň v piatok oficiálne zvýšili clá z 10 % na 25 % na čínske dovážané výrobky v hodnote 200 mld. USD. Čínsky vicepremiér Liou Che aj napriek tomu prišiel v piatok do USA za účelom rokovať o vzájomnom zahraničnom obchode [už 11. kolo rokovaní] s cieľom dosiahnuť dohodu. Stále totižto hrozí aj preclenie dovozu ostatných tovarov z Číny [sadzbou 25 %], v objeme 325 mld. USD, čo by sa výrazne podpísalo na čínskej ekonomike. Viac informácii o týchto clách by mal dať šéf Bieleho domu tento týždeň. Trump však vyhlásil, že v rozhovoroch s Čínou sa nie je kam ponáhľať, keďže z ciel budú USA profitovať ďaleko viac ako z akejkoľvek zmluvy, čím chcel naznačiť Pekingu, že, ak nevyhovie jeho požiadavkám, má jednoduchšie riešenie,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Viac..  Južná Afrika zastavila plán vakcinácie zdravotníkov očkovacou látkou AstraZeneca

Pozitívny vývoj doterajších rokovaní vraj narušila Čína, keď porušila svoje prísľuby, čo viedlo k podstatným zmenám dohody, a to sa USA nepáči. Ako o hlavnej príčine nezhody medzi týmito krajinami sa hovorí o tom, že Čína sa snaží, aby dohodnuté zmeny mohla vyriešiť prostredníctvom administratívnych a regulačných opatrení, a nie zmenami v zákone, ako bolo pôvodne dohodnuté. No zákony v Číne zabezpečujú aspoň akú – takú istotu dodržiavania. Trump zároveň podozrieva Peking, že schválne predlžuje rokovania, lebo dúfa, že v budúcom roku sa v prezidentských voľbách dostanú k moci demokrati a nie on.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie

Šéf úradu nemeckej kancelárky neočakáva voľné cestovanie počas Veľkej noci

Riaditeľ úradu nemeckej kancelárky Helge Braun je „veľmi skeptický” v súvislosti s perspektívou, že by …