Domov / EKONOMIKA / EÚ zavedie zjednodušené pravidlá pre finančné derivátové produkty a zúčtovanie
burza
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ zavedie zjednodušené pravidlá pre finančné derivátové produkty a zúčtovanie

EÚ čoskoro zavedie zjednodušené pravidlá pre nefinančné protistrany, malé finančné protistrany a dôchodkové fondy využívajúce finančné derivátové produkty.

Rada prijala nariadenie, ktorým sa zlepšuje súčasný regulačný rámec vzťahujúci sa na trh s mimoburzovými (OTC) derivátmi.

Nariadenie o infraštruktúre európskych trhov (EMIR) prijaté v roku 2012 je jedným z európskych regulačných opatrení reagujúcich na finančnú krízu, pričom konkrétne rieši problémy, ktoré sa počas finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 vyskytli vo fungovaní trhu s OTC derivátmi.

Nariadením, ktoré ministri prijali, sa mení a zjednodušuje EMIR s cieľom riešiť neprimerané náklady na dodržiavanie predpisov, otázky transparentnosti a nedostatočný prístup niektorých protistrán k zúčtovaniu.

Zavádza sa ním najmä nová kategória „malých finančných protistrán“, ktoré budú oslobodené od povinnosti zúčtovávať svoje transakcie prostredníctvom centrálnej protistrany, naďalej však budú podliehať povinnostiam v oblasti zmierňovania rizík. Zúčtovacie povinnosti sa obmedzia aj pre menšie nefinančné protistrany. Nariadením sa okrem toho predlžuje dočasná výnimka zo zúčtovacej povinnosti pre systémy dôchodkového zabezpečenia, a to o ďalšie dva roky (a je možné ju ešte dvakrát predĺžiť o ďalší rok).

Viac..  Pellegrini na samite krajín V4 vystúpil s kritikou. Návrh rozpočtu na 2021-2027 môže byť pre krajiny problémom

Aktualizovanými pravidlami sa zjednodušujú aj súčasné oznamovacie povinnosti s cieľom zlepšiť kvalitu oznamovaných údajov, zabezpečiť účinnejší dohľad a zlepšiť prístup k zúčtovaniu odstránením existujúcich zbytočných prekážok.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovanie, vlak

Vlakom zadarmo po Európe. Musíte splniť ale jednu podmienku

BRATISLAVA / Európsky parlament opäť spustil možnosť cestovania vlakom po Európe zadarmo. Týka sa to 18-ročných …