Pellegrini
Peter Pellegrini. PHOTO: © European Union- EP.

Pellegrini podpísal dohodu so Srbskom. Vrátia nám vyše 6 miliónov eur


BELEHRAD / Srbsko nám vráti časť dlhu ešte z čias Juhoslávie. Dohodu podpísali vo štvrtok v Belehrade náš premiér a srbská premiérka.

Celkový dlh Srbska voči Slovensku ešte z čias Juhoslávie je v súčasnosti vrátane úrokov vyše 24 miliónov dolárov. po dlhých rokovania Srbi nakoniec zaplatia. “Vláda vracia dlhy, ktoré vznikli pred 20 rokmi, sme teda vierohodný partner,” uviedla Ana Brnabić, srbská premiérka.

Belehrad síce zaplatí, ale len tretinu, a to je približne 7 miliónov dolárov (približne 6 300 000 eur). “Vzhľadom na vek toho dlhu a štruktúru, sme sa rozhodli, že privítame jednorazové splatenie prostriedkov, odpísanie toho zbytku dlhu,” povedal premiér.

​Obaja premiéri sa bavili aj o Srbských prístupových rokovaniach s úniou. Slovensko ambície Belehradu podporuje. V samotnej krajine často panujú protichodné názory na vstup do únie. “Nad 55 % občanov je momentálne za vstup. Veľmi veľa záleží od toho, ako sa Brusel zachová v otázke Kosova,” informovala srbská premiérka.

Viac..  Minister Káčer: Podporujeme solidárnu Európsku úniu a spoločné riešenia na prekonanie krízy 

Čo sa týka vrátenia dlhu, všetky peniaze použije vláda pre slovenské menšiny v cudzine a značná časť ostane aj v Srbsku. To ocenili práve rodáci v Báčskom Petrovci. Zaujímavosťou je, že Slováci do tej oblasti prišli pred 250 rokmi a stále sa rozprávajú po slovensky.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bilcik

Europoslanec Bilčík pricestoval na pracovnú návštevu do Belehradu v napätej situácii

Europoslanec Bilčík (Spolu/EPP) prišiel na dvojdňovú pracovnú návštevu do Belehradu v rámci pokračujúceho medzistraníckeho dialógu, …