Domov / EKO/ENVIRO / OSN: Západný Balkán čelí alarmujúcim úrovniam znečistenia ovzdušia
emisie, znecistenie ovzdusia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

OSN: Západný Balkán čelí alarmujúcim úrovniam znečistenia ovzdušia

SARAJEVO – Ľudia vo všetkých väčších mestách západného Balkánu sú vystavení alarmujúcim úrovniam znečistenia ovzdušia, ktoré skracuje ich očakávanú priemernú dĺžku života, uvádza sa v novej správe Organizácie Spojených národov (OSN). Príčinou je, že tento politicky krehký región sa pri získavaní energie stále vo veľkej miere spolieha na spaľovanie uhlia.

Program OSN pre životné prostredie spolupracoval na správe so Svetovou zdravotníckou organizáciou a inštitúciami pre riadenie kvality ovzdušia v Albánsku, Bosne a Hercegovine, Kosove, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku a Srbsku.

Populácia je vystavená jednej z najväčších koncentrácií znečistenia ovzdušia v Európe. Jej úroveň je päťnásobne vyššia ako udávajú národné smernice a smernice Európskej únie,” uvádza sa v správe. Ako hlavnú príčinu tohto stavu vidí nedostatočný prístup tohto regiónu k moderným obnoviteľným zdrojom energie.

Viac..  Prírodné požiare zničili minulý rok takmer 178 000 hektárov lesov a pozemkov v EÚ

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Ako vyzerá práca v Europarlamente? Eugen Jurzyca porozprával nielen o tom, aké zmeny pripravujú pre slovenských podnikateľov

BRATISLAVA / V Ranných novinách si posvietili na prácu našich poslancov v Európskom parlamente. Niečo bližšie …