Stefanec
Europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Štefanec a Niedermayer: Odsudzujeme pokusy o falšovanie dejín zo strany Ruskej federácie

Spoločné vyhlásenie vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca a českej delegácie Luďka Niedermayera k ruskému návrhu zákona o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968

My, vedúci delegácií Európskeho parlamentu zo Slovenskej a Českej republiky združení vo frakcii Európskej ľudovej strany, odsudzujeme pokusy o falšovanie dejín zo strany Ruskej federácie a hanobenie pamiatky všetkých občanov vtedajšieho Československa, ktorí zahynuli, alebo boli  perzekvovaní v súvislosti s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom v auguste 1968. Návrh zákona, ktorý má prerokovať Štátna Duma Ruskej federácie  a ktorý ospravedlňuje vpád cudzích vojsk na územie našich krajín,  považujeme za škandalózny a žiadame, aby predstavitelia Ruskej federácie, v súlade so svojimi predchádzajúcimi vyhláseniami, všetkým týmto   pokusom o falšovanie dejín účinne zabránili .

Okupácia vždy ostane okupáciou a agresia agresiou. Spomienky na toto poníženie a pošliapanie medzinárodného práva aj základných ľudských práv jednotlivcov ostanú trvale v pamäti našich národov. Ani v Európskom parlamente na to nezabúdame. Minulý rok sme si obete augusta 1968 uctili odbornou konferenciou a výstavou a budeme si ich pripomínať aj naďalej. V prípade, že tento zákon bude v Ruskej federácii prijatý, sme pripravení iniciovať rezolúciu, ktorá odsúdi  prekrucovanie historických udalostí zo strany Ruska nielen v prípade invázie do Československa, ale aj v iných prípadoch.

Viac..  Predsedovia vlád V4 označili výbuch vo Vrběticiach za akt agresie Ruska, Česku vyjadrili podporu

Sme presvedčení, že akákoľvek  forma schvaľovania, či legitimizovania vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa v auguste 1968 je urážkou pamiatky obetí tohoto vpádu a následnej okupácie a všetci ľudia, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, ktorým záleží na slobode a demokracii, by tuto pamiatku mali ctiť.

Ivan Štefanec, vedúci slovenskej delegácie pri frakcii Európskej ľudovej strany

Luděk Niedermayer, vedúci českej delegácie pri frakcii Európskej ľudovej strany

Správa je publikovaná v originálnom znení, bez redakčných úprav.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Europoslanec Štefanec: Pomoc gastru viazne medzi vládou, administratívou a samotným sektorom

BRATISLAVA / Ešte na konci januára vydala Európska komisia oznámenie, že do začiatku leta by mali …