elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slováci a Česi sa dohodli na lepšej výmene údajov pri prenose elektriny

BRATISLAVA – Slováci zintenzívnia v oblasti elektroenergetiky spoluprácu s Českou republikou. Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav, spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a ČEPS, sa dohodli na lepšej výmene údajov pri prenose elektriny, takzvaných fázorových dát.

„Dnes sú fázorové dáta medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav vymieňané iba čiastočne a na bilaterálnom princípe, čo so sebou prináša rad problémov, ktoré musí každý prevádzkovateľ riešiť. Projekt, ktorý rozbiehame s českými partnermi, zabezpečuje zjednodušenie spôsobu a unifikáciu výmeny fázorových dát medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslav Obert.

Medzinárodnú zmluvu o výmene fázorových údajov podpísali slovenský a český prevádzkovatelia prenosových sústav na tri roky. K tomuto kroku pristúpili zástupcovia akciových spoločností SEPS a ČEPS po úspešnej realizácii pilotného projektu International Phasor Data Exchange (IPDE). Slovensko a Česko by privítali, ak by sa k tomuto projektu pripojili aj ďalšie krajiny. „Systém projektu umožňuje účasť v IPDE ďalším záujemcom z radov prevádzkovateľov prenosových sústav. Dôležité bude prezentovať skúsenosti na medzinárodnej úrovni s cieľom rozšíriť počet partnerov v projekte,“ konštatoval Obert.

Viac..  Európsky parlament schválil rezolúciu europoslanca Hojsíka o nelegálnom obchode s domácimi zvieratami

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

NRSR

Mimoriadna schôdza NR SR: Poslanci schválili vládny návrh o 13. dôchodkoch

BRATISLAVA / Hoci mimoriadnu parlamentnú schôdzu prvé tri dni blokovali opoziční poslanci PS/SPOLU , ktorí stáli …