Graziano
Predseda vojenského výboru EÚ, taliansky generál Claudio Graziano. PHOTO: © European Union-EP.

Konferencia Globsec vyťahuje na svetlo zaujímavé témy. Budeme mať európsku armádu?

BRATISLAVA / Z času na čas sa objaví úvaha, že Európska únia by mala mať svoju vlastnú armádu. Povedali to už viacerí politici, ale takmer vždy len v rovine náznakov bez podrobností, ako konkrétne by fungovala, či aký by bol jej vzťah ku NATO. O tejto téme bola reč aj na významnej medzinárodnej konferencie Globsec, ktorá je v týchto dňoch v Bratislave.

Pavel Macko bol zástupcom Náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl a téme obrany sa venuje aj po odchode do civilu. Tvrdí, že základom našej bezpečnosti a obrany je stále Severoatlantická aliancia. “Nemáme preň náhradu, pretože to je aj strategická jadrová odstrašujúca sila,” vraví.

macko: nemáme preň náhradu, lebo to je aj strategická jadrová odstrašujúca sila. Podľa neho však má väčší zmysel hovoriť o európskej obrane. “Európa, keď chce byť veľký hráč a je to 500-miliónová silná ekonomika, musí byť schopná si aj upratať svoje okolie, pokiaľ to bude treba,” dodal Macko.

Viac..  Dráma na Ukrajine! Muž s granátom uniesol šéfa ukrajinskej polície, následne ušiel

Predseda vojenského výboru EÚ, taliansky generál Claudio Graziano hovorí, že únia by si mala predovšetkým vytvoriť novú koncepciu globálnej stratégie, týkajúcu sa bezpečnosti a obrannej politiky. “Znamená to strategickú autonómiu, viac spolupráce krajín Európskej únie, viac sa združiť v rámci európskeho piliera bezpečnosti a obrany, ktorý podporuje NATO,” hovorí Graziano.

Aj podľa bývalého ministra obrany Martina Fedora by mali európske krajiny oveľa efektívnejšie a bližšie spolupracovať, avšak stále v rámci NATO. Neraz sa totiž stáva, že štáty dávajú obrovské peniaze na rovnaký typ vývoja, či obstarávania. “Pri nákupe vojenskej techniky, pri výskume a vývoji, ale aj pri tréningoch, pri výcvikoch. tam som presvedčený, že musíme fungovať oveľa tesnejšie ako doposiaľ,”dodal Fedor.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bejrut

Desivý výbuch v Bejrúte: Na pomoc vyšleme aj slovenských hasičov

BEJRÚT / Už cez 100 mŕtvych a viac než 4 000 zranených si vyžiadala utorňajšia explózia, …