Sefcovic
Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union.

Vláda schválila nomináciu Maroša Šefčoviča do eurokomisie. Pellegrini verí v jeho skúsenosti

BRATISLAVA / Vláda schválila nomináciu Maroša Šefčoviča do Európskej komisie. Ten je momentálne podpredsedom Komisie pre Energetickú úniu. Očakáva sa, že Šefčovič by mohol získať jeden z vrcholových európskych postov, najpravdepodobnejším sa javí miesto vysokého predstaviteľa pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Maroš Šefčovič pôsobí v Európskej komisii od roku 2009, funkčné obdobie vznikajúcej európskej exekutívy je 2019 – 2024. Ako sa píše v liste premiéra Petra Pellegriniho do Bruselu, premiér verí, že Šefčovičove doterajšie skúsenosti, profesionalita, osobné a morálne kvality budú opäť kvalitným príspevkom Slovenska do úspešného pôsobenia novej Komisie. “Maroš Šefčovič je dôstojný kandidát na post eurokomisára. Dokazoval to celých desať rokov ako člen Európskej komisie,” povedal  na parlamentnom výbore pre európske záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí František Ružička.

“Pán Šefčovič v Európskej komisii napriek tomu, že tu boli rôzne vlády, nikdy nespochybnil záujmy Slovenska aj napriek tomu, že ako člen Európskej komisie nemá zastupovať záujmy svojej krajiny,” pokračoval. Ružička považuje to, že Šefčovič bol v komisii už dve volebné obdobia, za jeho výhodu. “V tejto chvíli nemáme nikoho, kto by mal väčšiu dôveru,” dodal.

Šefčoviča v snahe získať jednu z vrcholových pozícii podporujú aj ostatné krajiny Visegrádskej štvorky – Česko, Maďarsko a Poľsko. Očakáva sa, že Šefčovič by sa mohol stať vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Tento post tradične patril európskym socialistom. Obvyklí spojenci – európski socialisti a ľudovci, však v májových eurovoľbách prišli o väčšinu v EP a budú potrebovať ďalšieho spojenca. Európske posty sa tak nerozdelia medzi dve, ale tri frakcie. Do koalície by k sebe mali pribrať aj liberálov, očakáva sa spolupráca aj so Zelenými. O nominácii Šefčoviča na jeden z vrcholových európskych postov hovoril minulý týždeň aj predseda vlády Peter Pellegrini s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Ten bol na návšteve Slovenska. O obsadzovaní postov budú lídri rokovať vo štvrtok a piatok na Európskej rade v Bruseli.

Viac..  Plán obnovy neumožňuje Slovensku meniť reformy, hovorí Céline Gauer z Európskej komisie

Obsadzovanie unijných postov

Obsadzovanie unijných postov prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Nových poslancov čaká najbližšia schôdza začiatkom júla. Budú na nej voliť predsedu EP aj 14 podpredsedov. Od rozdelenia politických síl v novom europarlamente sa odvíja aj tvorba európskej exekutívy – Európskej komisie. Únia musí nájsť najprv dohodu na nasledovníkovi Jeana-Clauda Junckera. Potom sa bude zostavovať celá Komisia, ktorú musia europoslanci odobriť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …