Domov / EKO/ENVIRO / Nemecko: Tisíce študentov protestovali proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej zmene
protest
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nemecko: Tisíce študentov protestovali proti nečinnosti vlád v boji proti klimatickej zmene

Tisíce študentov z celej Európy protestovali v piatok pri uhoľnej bani v západnom Nemecku a vyzvali vlády prijať odvážnejšie opatrenia v boji proti klimatickej zmene. Podľa organizátorov sa na proteste v Aachene neďaleko nemeckých hraníc s Belgickom a Holandskom zúčastnilo až 20-tisíc ľudí zo 16 krajín. Demonštranti niesli transparenty so sloganmi ako “vaša chamtivosť nás stojí našu budúcnosť,” “klimatická spravodlivosť: to je to, čo chceme,” a “zastaviť uhlie”.

Demonštrácia sa uskutočnila deň po tom, ako sa lídrom Európskej únie nepodarilo dohodnúť na pláne vytvoriť do roku 2050 ekonomiku únie s nulovými emisiami uhlíka. Niekoľko veľkých európskych krajín, vrátane Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka, tento cieľ podporilo, avšak krajiny závislé od uhlia z východu Európy, ako napríklad Poľsko, zablokovali dohodu na návrhu, ktorý by znamenal takmer úplné postupné ukončenie používania fosílnych palív.

Viac..  Významný míľnik pre celé odvetvie námornej dopravy. Začína platiť prísny limit obsahu síry v lodných palivách

Piatkový protest sa konal v blízkosti jednej z najväčších nemeckých baní na hnedé uhlie. Baňa sa v posledných rokoch stala ohniskom environmentálnych protestov, pretože jej prevádzkovateľ, spoločnosť RWE, hrozila, že vyrúbe blízky les. Ďalšie protesty sa v jej blízkosti očakávajú aj počas víkendu. Polícia mobilizovala stovky svojich členov a priviezla vodné delá, aby zabránila demonštrantom zablokovať priľahlé elektrárne.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Európsky parlament schválil dohodu o brexite

Európsky parlament v stredu večer pomerom hlasov 621 (za): 49 (proti): 13 (zdržalo sa hlasovania) …