Domov / POLITIKA / Slovenskí europoslanci žiadajú, aby boli pri výbere predsedu Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá
europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Slovenskí europoslanci žiadajú, aby boli pri výbere predsedu Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá

Viacerí slovenskí europoslanci žiadajú, aby boli pri výbere predsedu novej Európskej komisie dodržané demokratické pravidlá. Podľa nich sa má v prvom rade prihliadať na vôľu občanov vyjadrenú v májových eurovoľbách a na rozloženie síl v Európskom parlamente, ktorý z nich vzišiel. Upozorňujú, že ignorovanie výsledkov volieb môže prispieť k prehlbovaniu nedôvery verejnosti v demokratické mechanizmy a v európsky projekt. Upozorňujú tiež, že konečný mandát na potvrdenie Európskej komisie má Európsky parlament. Vyhlásenie podpísali poslanci združení vo frakciách Európskej ľudovej strany, frakcie Obnoviť Európu, frakcie Európskych socialistov a demokratov a frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

Celé znenie vyhlásenia:

„My, poslanci Európskeho parlamentu zvolení na území Slovenskej republiky žiadame predstaviteľov slovenskej vlády, aby pri výbere nového predsedu Európskej komisie trvali na dodržiavaní demokratických princípov a rešpektovali vôľu občanov. Predsedom Európskej komisie môže byť len taký kandidát, ktorý má legitimitu od občanov a bude mať politickú a morálnu autoritu robiť rozhodnutia v mene celej Európskej únie. Zároveň musí byť osobou so silnou politickou podporou. Žiadame, aby predstavitelia členských krajín pri výbere predsedu neobchádzali Európsky parlament. Zákulisné dohody vlád členských štátov neprispievajú k zvyšovaniu dôvery ľudí v európsky projekt a v demokraciu, práve naopak. Pre záujmy slovenských a európskych občanov je podstatná geografická i rodová vyváženosť rozdelenia hlavných postov v Európskej únii. Očakávame, že v kľúčových pozíciách bude aj zástupca nášho regiónu.”  

Vyhlásenie podpísali

Viac..  Premiér Pellegrini a premiéri V4 sa zhodli na rozšírení EÚ o krajiny Západného Balkánu

Za frakciu Európskej ľudovej strany:

Ivan Štefanec (KDH)

Vladimír Bilčík (SPOLU)

Peter Pollák (OĽaNO)

Michal Wiezik (SPOLU)

Za frakciu Obnoviť Európu:

Martin Hojsík (Progresívne Slovensko)

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)

Za frakciu Európskych socialistov a demokratov:

Monika Beňová (Smer-SD)

Za frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov:

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)

Eugen Jurzyca (SaS)

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

les

Európska únia hľadá spoločné pravidlá na prístup krajín k lesom. Konanie začali viesť aj voči Slovensku

ŠTRASBURG / Európska únia sa nestará do lesníckej politiky jednotlivých štátov. Takýto úzus platil až donedávna, …