Caputova
Zuzana Čaputová. PHOTO: © European Union.

Prezidentka Čaputová v Bruseli navštívila kráľa, sídlo NATO i Európskej únie

BRUSEL / Svoju návštevu v Bruseli prezidentka Zuzana Čaputová nepovažuje za zahraničnú. Povedala to po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Slovensko podľa neho plní svoje záväzky voči NATO najrýchlejšie spomedzi členských krajín. Reč bola aj o kandidatúre Miroslava Lajčáka na post zástupcu šéfa NATO. Prezidentka povedala, že by to pre ňu bola česť, ak by slovenský diplomat zastával takúto funkciu.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú privítalo v Bruseli horúce počasie. Extrémne teplo ale nezmenilo nič na pláne navštíviť až šesť miest v administratívnom hlavnom meste Európskej únie. 

Prvá bola zastávka u kráľa Filipa, no tam médiá prístup nedostali. Od kráľa Filipa šla prezidentka Čaputová do centrály NATO, kde sa stretla s jej šéfom Jensom Stoltenbergom. S ním sa bude stretávať aj na samitoch Severoatlantickej aliancie ako vrchná veliteľka ozbrojených síl Slovenska. “Fakt, že ste len 10 dní po vašej inaugurácii prišli sem hovorí o vašom silnom záväzku voči Severoatlantickej aliancie i Slovensku,” uviedol Stoltenberg.

Viac..  Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová upozorňuje na obrovské rozdiely v opatreniach voči šíreniu koronavírusu v členských štátoch

“Pätnásť rokov máme najlepšie bezpečnostné záruky v Slovenskej republike pre ochranu našich hodnôt, všetkých tých hodnôt, ktoré považujem aj ja pri výkone svojej funkcie za kľúčové,” povedala Čaputová. Zo sídla NATO sa šla Zuzana Čaputová zoznámiť s diplomatmi, ktorí v Bruseli pôsobia. Odtiaľ k šéfovi Európskej komisie, kde po bilaterálnom stretnutí nasledovala tlačová beseda.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lietadlo

Letecké spoločnosti sa musia vysporiadať so súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. EÚ im sľubuje pomoc

Predsedníčka Výboru EP pre dopravu Karima Delli prisľúbila urýchlené prerokovanie návrhu, ktorý leteckým spoločnostiam umožní …