Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ján Figeľ: Slovensko môže urobiť viac pre náboženskú slobodu vo svete
Figel
Ján Figeľ. PHOTO: Archív JF.

Ján Figeľ: Slovensko môže urobiť viac pre náboženskú slobodu vo svete

Na konci júnovej schôdze slovenského parlamentu bol na rokovanie predložený návrh Uznesenia NR SR o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete. Uznesenie predniesla na záver schôdze Anna Verešová ako návrh Výboru NR SR pre ľudské práva. Ako Osobitný vyslanec EÚ som vystúpil na rokovaní tohoto výboru v októbri. Očakávam, že parlament širokou väčšinou poslancov schváli toto uznesenie v septembri. Bude to nadviazanie na odkaz Sviečkovej manifestácie z roku 1988 a zároveň signál pre medzinárodné prostredie, že aj náš parlament a vláda podporujú úsilie mnohých medzinárodných a slovenských organizácií, ktoré dlhodobo pomáhajú vo svete osobám prenasledovaným pre náboženstvo alebo vieru.

Ako Osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete vítam tento záujem a iniciatívu. Je aktuálna vecne i časovo. Aj zdôvodnenie uznesenia NR SR potvrdzuje na  jednej strane rastúce náboženské prenasledovanie vo svete. Podľa relevantných prehľadov takmer štyria z piatich ľudí dnes žijú v krajinách, kde sú veľké alebo veľmi veľké prekážky pre náboženskú slobodu. Najčastejšie ide o sociálnu neznášanslivosť alebo štátnu diskrimináciu na báze presvedčenia alebo viery. Najtvrdšie prenasledovanie však dnes reprezentujú totalitné, autokratické alebo náboženské štáty a neštátne islamistické organizácie teroristov ako sú ISIS, Boko Haram, Al Shabab a ďalšie.

Viac..  Pätina mladých v minulom roku neštudovala ani nepracovala. V mama hoteloch vedú dievčatá

Na druhej strane, po mojom vymenovaní v máji 2016 za prvého Osobitného vyslanca EÚ pre  náboženskú slobodu začali vznikať podobné posty v krajinách Únie. Dnes mám kolegov nielen v USA, Nórsku a Fínsku, ale pribudli špeciálni predstavitelia na vládnej úrovni v Maďarsku, Veľkej Británii, Dánsku, Nemecku a v Litve. Očakáva sa čoskoro ohlásenie takéhoto rozhodnutia aj v Holandsku. Prenasledovaným vo svete cielene pomáha tiež Poľsko a Rakúsko. To je cesta pre účinnejšiu medzinárodnú spoluprácu a dáva to hlavne reálnu nádej na viac pomoci prenasledovaným vo svete. Je veľmi potrebné, aby sa k tomuto úsiliu pridalo aj Slovensko, a následne napríklad aj Višegradská skupina.

Mierové spolužitie a prekonávanie konfliktov vo svete je v našom vlastnom záujme. Základom pokoja je spravodlivosť. Jadrom spravodlivosti je dodržiavanie základných ľudských práv. Ich zásadným predpokladom je rešpektovanie slobody myslenia, svedomia a náboženstva. Každá totalita či autokratický režim siaha predovšetkým na túto slobodu. Príkladom toho bol aj komunistický režim v našich krajinách. Práve pamäť na obete zápasu o slobodu, naša identita a záujem by nás mali spájať v úsilí pomáhať prenasledovaným vo svete.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ján Figeľ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

Brusel schválil kompenzáciu pre energeticky náročné spoločnosti na Slovensku

Európska komisia schválila plány slovenskej vlády čiastočne kompenzovať energeticky náročné spoločnosti pre zavedenie vnútroštátneho príplatku na …