Sassoli
PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci rozhodli! Novým predsedom Európskeho parlamentu je Talian David-Maria Sassoli

ŠTRASBURG / Európsky parlament si volí svojho predsedu. Favoritom pre tento post ostáva taliansky socialista David-Maria Sassoli. Talianskeho kandidáta podporujú všetky tri najsilnejšie frakcie v europarlamente. Ďalšími kandidátmi sú Ska Keller z Nemecka, Španielka Sira Rego a český politik Jan Zahradil.

Predsedom Európskeho parlamentu sa stal Talian David-Maria Sassoli. Európsky parlament (EP) si v stredu od rána volil svojho predsedu na najbližšieho dva a pol roka. Prekvapivo medzi nominantmi chýba bulharský expremiér Sergej Stanišev, ktorého na post predsedu EP v utorok po náročných viacdňových rokovaniach navrhli lídri členských štátov EÚ na summite v Bruseli. Výrazným favoritom bol doterajší podpredseda EP, Talian David-Maria Sassoli.

Okrem svojej materskej frakcie Pokrokové spojenectvo socialistov a demokratov (S&D) mu totiž vyslovili podporu aj Európska ľudová strana (EPP) a Obnovme Európu (bývalá Aliancia liberálov a demokratov za Európu, ALDE), teda tri najsilnejšie frakcie v EP, ktoré majú spolu 444 z celkového počtu 751 europoslancov.

V prvom kole predsedu nezvolili

Najviac hlasov získal taliansky socialista David-Maria Sassoli, ktorého podporilo 325 poslancov najsilnejších europarlamentných skupín. K potrebnej väčšine z 662 odovzdaných hlasov mu chýbalo sedem. Druhý skončil český konzervatívec Jan Zahradil, pre ktorého hlasovalo 162 poslancov, tretia bola nemecká spolupredsedníčka frakcie zelených Ska Kellerová so 133 hlasmi. Druhé kolo tajnej voľby začalo krátko pred poludním.

Do druhého kola boli prihlásení rovnakí kandidáti. Okrem spomínanej trojice je to ešte Španielka Sira Regiová, ktorú nominovala ľavicová skupina GUE / NGL a ktorá v prvom kole získala 42 hlasov. ​Na zvolenie predsedu EP je potrebná absolútna väčšina platných odovzdaných hlasovteda 50 percent plus jeden hlas. Pokiaľ nebude nový šéf EP známy ani po druhom kole, dôjde na tretie hlasovanie podľa rovnakých pravidiel. Do prípadného štvrtého kola by postúpili dvaja najsilnejší kandidáti a predsedom sa stane ten, ktorý bude mať väčšiu podporu.

Viac..  Lukašenko chce pozastaviť dohodu s EÚ o migrantoch

Podľa Deutsche Welle a Politica bolo pravdepodobné, že voľba predsedu EP bude viackolová. Okrem Sassoliho kandidovali v prvom kole aj nemecká europoslankyňa Ska Keller (Zelení – Európska slobodná aliancia), Španielka Sira Rego (Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica, GUE/NGL) a český politik Jan Zahradil (Európski konzervatívci a reformisti, ECR). Po zvolení nového predsedu by si plénum malo v stredu vybrať 14 podpredsedov a piatich kvestorov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …