Ivan Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union- EP.

Ivan Štefanec: Vlády zlyhali, no Európsky parlament zo svojich pozícií neustúpi

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je posledný vývoj okolo obsadenia kľúčových postov v Európskej únii ukážkou zlyhania vlád členských štátov, ktoré dali prednosť vlastným politickým hrám pred rešpektovaním vôle občanov. Európsky parlament, ako jediný orgán EÚ volený priamo občanmi, však zo svojich pozícií ustupovať nebude. 

“To, čo urobili hlavy členských štátov na poslednom summite považujem za spochybnenie výsledkov demokratických volieb do Európskeho parlamentu. Od začiatku bolo dohodnuté, že lídri kandidátok ašpirujú na post predsedu Európskej komisie a občania s týmto vedomím k voľbám aj pristupovali. Teraz sa právom cítia byť oklamaní. Takéto zákulisné politikárčenie nevedie k ničomu inému len k ďalšiemu znižovaniu dôvery ľudí v európsky projekt a v demokraciu ako takú. Dôkazom zaslepenosti takéhoto konania je aj fakt, že stredoeurópske štáty nedosiahli nič a náš región nemá po prvý krát od roku 2004 zastúpenie na vrcholových postoch. 

Európsky parlament a Európska ľudová strana však nebude takémuto nátlaku ustupovať a budeme naďalej robiť to, na čo nám dali mandát občania vo voľbách. Aj s novým vedením Európskej rady a  Európskej komisie budeme naďalej udržiavať konštruktívny dialóg a spoluprácu ako rovný s rovným a budeme mať v prvom rade na zreteli záujem ľudí a Európskej únie ako celku. Ukazuje sa, že Európsky parlament potrebuje mať do budúcnosti silnejšiu pozíciu ako doteraz a v novom volebnom období na tom budeme intenzívne pracovať.”    

Viac..  I. Brocková: Slovensko aktívne a flexibilne reaguje na globálne krízy

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: V diskusii o budúcnosti Európy by mali viac znieť kresťanské hlasy

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EĽS) Ivan Štefanec (KDH) si na …