zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 25. týždňa 2019

HOLUBIČIA RÉTORIKA MÁRIA DRAGHIHO HÝBALA TRHMI

EUROZÓNA: Šéf ECB Mária Draghiho mal minulý týždeň prejav v portugalskej Sintre, ktorý sa niesol v silno holubičom duchu. Dôvodom takejto Draghiho rétoriky je samozrejme hrozba obchodnej vojny, ktorú vedú USA a ktorá vrhá tiene na globálnu aj európsku ekonomiku. Prognózy hospodárskeho rastu Nemecka aj tamojší ekonomický sentiment sa zhoršujú v nadväznosti na spomaľovanie globálneho obchodu. Nemecko je totiž jednou z najotvorenejších európskych ekonomík. V druhom štvrťroku by podľa očakávaní mohlo dôjsť opäť k medzikvartálnemu anualizovanému poklesu nemeckého HDP, a to o -1,2 %. To stiahne samozrejme nadol aj ekonomiku eurozóny, preto sa niet čo čudovať holubičej rétorike ECB. Nie je vylúčené, že ECB plánuje pristúpiť k ďalšiemu znižovaniu úrokových sadzieb v menovom bloku alebo k novému programu nákupu dlhopisov.

“Trhy sa minulý týždeň zaujímali o vývoj indexov ekonomického sentimentu ZEW, ktoré boli zverejnené v Nemecku aj v eurozóne. A práve tie príliš nepotešili. Index ZEW vyjadrujúci očakávania do budúcnosti sa v menovom bloku v júni prepadol až na hodnotu -20,2 bodu oproti májovej úrovni -1,6 bodu. Rovnako k výraznému prepadu došlo aj v Nemecku, kde tento index v júni klesol na -21,1 bodu z májovej hodnoty -2,1 bodu. Pozitívnejšie sa vyvíjal jedine index ZEW vyjadrujúci súčasnú situáciu v nemeckej ekonomike, ktorého hodnota klesla len mierne na 7,8 bodu z úrovne 8,2 bodu. V európskom kalendári bola zverejnená spotrebiteľská dôvera, ktorá v júni klesla výraznejšie ako očakávali trhy na úroveň -7,2 bodu z májovej hodnoty -6,5 bodu.

V menovom bloku index PMI vo výrobe vzrástol len o 0,1 bodu na 47,8 bodu, pričom tu mali trhy očakávania, že dosiahne hodnotu 48 bodov. Index PMI v službách si prilepšil o 0,5 bodu na 53,4 bodu, čo prekonalo trhové odhady na úrovni 53 bodov. Kompozitný index tak dosiahol úroveň 52,1 bodu,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Viac..  Británii do niekoľkých dní hrozí nedostatok ovocia a zeleniny

NEMECKO: Rástli aj hodnoty nemeckých indexov. Index PMI si v porovnaní s májom prilepšil o 1,1 bodu [trhy očakávali rast len o 0,3 bodu] na 45,4 bodu v júni. Čo sa týka služieb index vzrástol o 0,2 bodu na 55,6 bodu, pričom trhy odhadovali mierny pokles o -0,2 bodu. V konečnom zúčtovaní tak kompozitný index stagnoval na májovej úrovni 52,6 bodu.

FRANCÚZSKO: Najväčšie prekvapenie, a to v pozitívnom zmysle, priniesli francúzske výsledky indexov PMI. Index PMI vo výrobe dosiahol 52 bodov, pričom trhy očakávali len mierne zlepšenie oproti májovej úrovni 50,6 bodu. Podobne tomu bolo aj v prípade indexu PMI v službách, ktorý sa vyšplhal na 53,1 bodu a v máji dosahoval len 51,5 bodu.

USA: Index PMI vo výrobe klesol o –0,4 bodu na 50,1 bodu, pričom trhy odhadovali stagnáciu. Index PMI v službách si taktiež odpísal -0,2 bodu a dosiahol 50,7 bodu. A tak kompozitný index bol v júni o -0,3 body slabší a dosiahol 50,6 bodu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Minister zahraničných vecí Maas očakáva konštruktívny dialóg s Tureckom

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas bude v pondelok rokovať s tureckým kolegom Mevlütom Čavušogluom. …