europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Nový Európsky parlament: Mladšie tváre a viac žien

Ako vyzerá nový Európsky parlament? Prečítajte si viac o poslancoch, ktorí vás budú zastupovať počas nasledujúcich piatich rokov.

Nové a mladšie tváre a viac žien

Tohtoročné európske voľby zaznamenali najvyššiu účasť za posledných dvadsať rokov, k volebným urnám sa dostavila viac ako polovica oprávnených voličov. Deviate volebné obdobie Európskeho parlamentu bolo oficiálne zahájené začiatkom júla na ustanovujúcom plenárnom zasadnutí.

Väčšina poslancov – 61% – je nových, 39% pôsobilo v parlamente aj predtým.

Zlepšuje sa zastúpenie žien, v predchádzajúcom období ich bolo 36,5%, dnes je to 41%.

Priemerný vek poslancov sa o čosi znížil. V minulom volebnom období to bolo 53 rokov, dnes je to 49 a pol roka. Najmladšia poslankyňa Kira Peter-Hansen má 21 rokov a pochádza z Dánska, najstarší poslanec je 82-ročný Talian Silvio Berlusconi.

751 poslancov bolo zvolených v 28 členských štátoch zo 190 národných strán. V Európskom parlamente sa zoskupujú nie podľa národnej príslušnosti alebo podľa politickej afiliácie do politických skupín. Momentálne ich je sedem, o jednu menej ako v predchádzajúcom období.

Viac..  Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie
Deviate volebné obdobie Európskeho parlamentu
Opätovne zvolení poslanci 39 %
Noví poslanci 61 %
Ženy 41 %
Muži 59 %
Najmladšia poslankyňa 21 (Zelení/ESA, Dánsko)
Najstarší poslanec 82 (EPP, Taliansko)
Priemerný vek poslancov 49.5
Politické skupiny 7

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …