potraviny
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V ktorej krajine si za potraviny na dovolenke najviac priplatíte? Poznáme aj destinácie, kde ušetríte

BRATISLAVA / Ak ešte neviete, kam tento rok v lete pôjdete na dovolenku, vodítkom pre vás môžu byť aj zistenia Slovenského farmárskeho družstva. Porovnávali ceny potravín v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov v Európskej únii. Kde si za jedlo priplatíte najviac?

Z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov v Európskej únii má v porovnaní so Slovenskom najdrahšie potraviny Taliansko, vyplýva z analýzy Slovenského farmárskeho družstva, ktorá sa zamerala na Taliansko, Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, Českú Republiku, Bulharsko a Poľsko. V Taliansku sú ceny potravín oproti Slovensku podľa posledných údajov Eurostatu a prepočtov SFD o 22,3 percent drahšie. V Grécku Slováci nakúpia potraviny za ceny o 13,9 percenta vyššie ako doma. Najmenšie rozdiely na cenovkách potravín v obchodoch by mali Slováci pocítiť v najobľúbenejšej prímorskej dovolenkovej destinácii Slovákov – v Chorvátsku, kde sú v priemere len o necelé 4 percentá vyššie ako v slovenskej ekonomike. “Naopak, v prípade všetkých našich susedov nás nákup potravín na dovolenke vyjde na menej ako doma. V Maďarsku a v Českej republike zaplatíme za potraviny v priemere o desatinu menej a v Poľsku dokonca až o 26,5 percent menej ako doma. O 19 percent sú lacnejšie potraviny aj v Bulharsku,” uviedla analytička SFD Eva Sadovská.

V Taliansku okrem mäsa drahšieho o polovicu ako na Slovensku, dajú našinci viac aj za chlieb a pečivo, ktoré sú tam drahšie v priemere o 35 percent. Aj v Grécku si o približne tretinu priplatia Slováci viac za chlieb a pečivo, ale aj za mlieko, syry a vajcia. “V Chorvátsku si zas za chlieb a pečivo priplatia o takmer 18 percent viac ako u nás, no na druhej strane ryby, ovocie a zelenina sú v priemere lacnejšie ako na pultoch v našich obchodoch. V prípade Bulharska, ale aj našich susedských ekonomík, sú všetky analyzované kategórie potravín lacnejšie ako u nás,” dodala Sadovská.

Viac..  Slováci minuli počas karantény na potraviny podľa Slovenskej sporiteľne už viac ako 48 miliónov eur

Na Slovensku sú aktuálne podľa údajov Eurostatu z mája 2019 ceny potravín o 4,2 percentá vyššie ako vlani. Ceny potravín ale nerastú iba na Slovensku. Z analyzovaných krajín zaznamenalo najvýraznejšie medziročné tempo zdražovania potravín podľa SFD Bulharsko, a to o 5,8 percenta. Nasledovali Maďarsko a Poľsko s medziročným nárastom cien potravín o 5,4  a 5,3 percenta. V Česku zase platia či už dovolenkári alebo domáci za potraviny o 3,1 percenta viac ako vlani.

“V Taliansku a Grécku je nárast cien najmenej viditeľný, nakoľko cenovky potravín na pultoch ich obchodov sú vyššie ako vlani iba o 0,5 a 0,4 percenta. No a zrejme dobrou správou pre Slovákov dovolenkujúcich v Chorvátsku je fakt, že ceny potravín sú podľa najaktuálnejších štatistík v tejto krajine nižšie ako vlani o 0,6 percenta,” uzavrela Sadovská.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Európski vedci navrhli nový kontrolný materiál, ktorý má pomôcť predchádzať zlyhaniam pri testoch na koronavírusy

Vedci Európskej komisie zo Spoločného výskumného centra (JRC) navrhli nový kontrolný materiál, ktorý môžu laboratóriá …