Leyen
Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union-EP.

Nová šéfka Európskej komisie sľúbila prísnejšie limity emisií a právo iniciatívy pre Európsky parlament

16. júla poslanci zvoli Ursulu von der Leyen za novú predsedníčku Európskej komisie potom, ako prisľúbila prísnejšie limity emisií a právo iniciatívy pre Európsky parlament.

Von der Leyen na tomto poste vystrieda Luxemburčana Jeana-Clauda Junckera. Bývalá nemecká ministerka obrany potrebovala na svoje zvolenie v pléne 374 hlasov, nakoniec za ňu v tajnom hlasovaní hlasovalo 383 poslancov. 327 bolo proti a 22 sa zdržalo hlasovania.

Jej prvou úlohou bude zostaviť kabinet komisárov, ktorí budú pracovať pod jej taktovkou. Kandidátov na tieto posty navrhnú po konzultácii s ňou vlády členských štátov.

Počas septembra a októbra budú týchto kandidátov vypočúvať parlamentné výbory, ktoré sa zaoberajú oblasťami, ktoré by mali mať noví komisári na starosti. Poslanci budú hodnotiť, či navrhovaní kandidáti spĺňajú požiadavky na to, aby sa stali šéfmi európskych rezortov.

Viac..  Čaputová sa stretla s nemeckým ministrom zahraničia. Hovorili o dôležitosti fondu obnovy, ale aj o situácii v Bielorusku

Potom, ako ich schvália parlamentné výbory, bude parlament hlasovať o komisii ako celku.

Nová Európska komisia by mala začať oficiálne fungovať od prvého novembra.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …