Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union.

Novým britským premiérom je Boris Johnson. Nebojme sa odchodu z EÚ bez dohody, tvrdí

LONDÝN / Novým britským premiérom bude Boris Johnson. Po sčítaní hlasov sa to Briti dozvedeli okolo jednej popoludní. Johnsonovi premiérka Theresa May odovzdá svoj úrad v stredu po tom ako kráľovnej Alžbete II. zloží do rúk svoju funkciu.

Očakáva sa, že nový premiér v stredu pred svojim sídlom v Street prenesie svoj prvý prejav vo funkcii a večer oznámi aj prvé mená niektorých členov vládneho kabinetu. Prvý veľký prejav sa pravdepodobne uskutoční v piatok ráno na severe Anglicka a špekuluje sa aj o tom, že by nový premiér mohol v ten istý deň odletieť do Bruselu a reštartovať brexitové rozhovory.

Hlavnou úlohou nového lídra konzervatívcov a premiéra bude nájsť riešenie patovej situácie, ktorý nastala okolo plánovaného odchodu Veľkej Británia z Európskej únie. Johnson chce zahájiť rokovania o brexitovej dohode. Brusel je ale neoblomný a nové rozhovory odmieta. Odmieta takzvanú írsku poistku, ktorá má za cieľ zabrániť obnoveniu klasickej hranice medzi Írskou republikou a britským Severným Írskom. Európska únia v minulosti opakovane uviedla, že na dohodnutej poistke trvá.

Odchod krajiny z Európskej únie bez dohody považuje za krajný scenár, po ktorom by siahli v prípade stroskotania rokovaní s Bruselom, Johnson ale tvrdí, že z neriadeného odchodu netreba mať prehnané obavy a strach.

Viac..  Antitrustová politika: Komisia prijala nové nariadenie o skupinovej výnimke

Johnson navyše očakáva, že jeho krajina po odchode z Európskej únie podpíše s Bruselom dohodu o voľnom obchode, vďaka ktorej nebudú potrebné niektoré sporné pasáže doterajšej brexitovej zmluvy. Tento postup by mal podľa neho za cieľ to, že nebude potrebná írska poistka, ktorá má za cieľ zabrániť obnoveniu klasickej hranice medzi Írskou republikou, ktorá zostáva v Európskej únii a britským Severným Írskom. Poistka bola súčasťou brexitovej zmluvy s Európskou úniou, ktorú mnoho poslancov britského parlamentu odmieta. Johnson nepochybuje, že existuje spôsob, ako Európsku úniu opustiť. “Môžeme na konci októbra odísť a rozhodne poznáme postup ako to urobiť. Čo teraz potrebujeme, je vôľa a rozhodnosť,” povedal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …