Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 29. týždňa 2019
zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 29. týždňa 2019

TRHY SÚ ZVEDAVÉ NA ĎALŠIE SMEROVANIE MENOVEJ POLITIKY

EUROZÓNA: Spotrebiteľské ceny v menovom bloku podľa finalizácie v júni vzrástli o 1,3 %, pričom prvotné odhady hovorili o raste o 1,2 %, čiže rovnakej dynamike ako v máji. Medzimesačne išli spotrebiteľské ceny nahor o 0,2 %, pričom trhy odhadovali rast len o 0,1 %. Jadrová inflácia medziročne rástla vo finále, tak ako boli prvotné odhady [o 1,1 %], a v porovnaní s májovým rastom [o 0,8 %] zrýchlila.

NEMECKO: V Nemecku bol zverejnený júnový rast priemyselných cien [PPI inflácia], ktorý dosiahol medziročnú úroveň 1,2 % a trhy zostali z tohto výsledku sklamané. Očakávali síce spomalenie inflácie z májovej hodnoty 1,9 %, ale len na úroveň 1,5 %, teda menej výrazné než ku akému v skutočnosti došlo.

USA: Zverejnené boli pravidelné týždenné štatistiky z US trhu práce, v podobe nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Tie dopadli v stopercentnej zhode s trhovým odhadom a žiadostí o tieto dávky pribudlo 216 tisíc za uplynulý týždeň.

Viac..  V EÚ sa vlani vyrobili antibiotiká v hodnote takmer tri miliardy eur

“V US ekonomike bol zverejnený ekonomický sentiment podľa University of Michigan, ktorý sa v júli mierne zlepšil na 98,4 bodu z júnovej úrovne 98,2 bodu. Trhy ale nadšené neboli, keďže očakávali výraznejšie zlepšenie ekonomickej nálady na hodnotu 98,8 bodu.

Investori zostávajú naďalej hlavne pod vplyvom očakávaní týkajúcich sa ďalšieho vývoja menovej politiky v USA. Na trhu totiž začali stúpať stávky, že na konci mesiaca Fed sadzby zníži nielen o 25, ale až o 50 bázických bodov. K tejto teórii prispeli slová viacerých predstaviteľov Fed-u, ktorý uviedli, že je treba jednať preventívne a nečakať na to, kým sa makroekonomická situácia výrazne zhorší. Tieto stávky zo silnejšieho uťahovania menovej politiky americkou centrálnou bankou oslabujú zelenú bankovku,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Nárok na odškodné pre emisný škandál Volkswagenu majú tí, ktorí si autá kúpili v rokoch 2013 až 2015

STUTTGART – Nemecký odvolací súd rozhodol o viacerých žalobách voči automobilke Volkswagen v súvislosti s …