plynovod
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Eustream zaznamenal počas júla rekordné prepravy zemného plynu z Ukrajiny


BRATISLAVA – Preprava zemného plynu z Ukrajiny bola počas viacerých júlových dní rekordná. Podľa údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, na vstupnom bode Veľké Kapušany počas desiatich dní presahovala preprava plynu hodnotu 200 miliónov metrov kubických za deň.

Najvyššie hodnoty boli tesne nad 210 miliónov. „Ide o rekordný údaj za viac ako sedem rokov. Vyššie hodnoty boli zaznamenané naposledy v januári 2012,“ informoval zväz plynárov na svojej internetovej stránke slovgas.sk.

Zvýšené objemy prepravy súviseli podľa plynárov s naplánovanou odstávkou plynovodu Nord Stream. „Relatívne vysoké hodnoty prepravy okolo 150 miliónov metrov kubických za deň však pokračujú aj po opätovnom spustení severného plynovodu 27. júla v rámci prebiehajúcej sezóny zatláčania zemného plynu do podzemných zásobníkov,“ dodali plynári.

Slovensko by nemalo naďalej stratiť svoju pozíciu kľúčového hráča v preprava zemného plynu z Ruska do Európy. Preprave cez Slovensko do budúcnosti praje podľa plynárov najmä celková situácia v európskom plynárenstve, v ktorom sa očakáva podstatný pokles domácej produkcie a s tým súvisiaci výrazný nárast dopytu po importovanom zemnom plyne. „Výhodou je aj stabilné miesto zemného plynu v európskom energetickom mixe a jeho prínos v znižovaní skleníkových emisií,“ konštatovali plynári.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenské servery sú plné detskej pornografie. Európske inštitúcie začali konať

Spoločnosť Eustream v minulom roku podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví prepravila 59,7 miliardy metrov kubických plynu. Rok predtým to bolo 63,8 mld. kubíkov plynu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bioplyn

Po tvrdení európskych úradov dokončil zber dát o škodách prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream 1

Konzorcium Nord Stream AG, ktoré prevádzkuje plynovod Nord Stream 1, dokončilo „prvotný zber dát“ na …