penazenka, peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovensko s výškou minimálnej mzdy v EÚ nehviezdi. Ako sme na tom oproti ostatným krajinám EÚ?


BRATISLAVA / Slovensko na vrchole rebríčka minimálnej mzdy v rámci krajín Európskej únie rozhodne nie je. Práve naopak, máme siedmu najnižšiu minimálnu mzdu. Aktuálne je u nás na úrovni 520 eur v hrubom. Predbehli nás tak napríklad Slovinci, Gréci či Španieli. Stále ale na tom nie sme tak zle ako Bulhari, ktorí pri poberaní minimálnej mzdy majú na hodinu len 1,62 eur.

Minimálnu mzdu má pritom zavedených len 22 krajín EÚ. Rezort práce navrhuje zvýšenie hrubej minimálnej mzdy z 520 eur na 580 eue. V hodinovom vyjadrení by išlo o sumu 3,333 eura. Podľa ministerstva ide o kompromisné riešenie, keďže Konfederácia odborových zväzov SR požadovala zvýšenie na 635 eur a zástupcovia zamestnávateľov na 552,20 eura mesačne. Slovensko by to tak posunulo o tri priečky.“Dostali by sme sa tak s výškou najnižších hrubých zárobkov pred Poľsko, Estónsko či Lotyšsko,” uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Minimálna mzda v krajinách únie, ktoré majú zavedenú garantovanú spodnú hranicu príjmu, sa pohybuje medzi 286 eurami až 2 071 eurami v hrubom. “Najnižšiu minimálku poberajú ľudia v Bulharsku, najviac v Luxembursku. Bulhari, ktorí poberajú minimálku, tak na hodinu dostanú 1,62 eur, kým Luxemburčania za odpracovanú hodinu uvidia na výplatnej páske takmer 12 eur,” informovala analytička.

Na Slovensku podľa nej dostávajú minimálnu mzdu štyri percentá Slovákov, čo predstavuje približne 217 tisíc ľudí. Aktuálne je minimálna mzda na úrovni 520 eur v hrubom, čo predstavuje v čistom 430 eur. “Minimálnu mzdu u nás poberá viac žien ako mužov. Aktuálne je z poberajúcich minimálnu mzdu až 70 percent žien,“tvrdí Buchláková. Najnižšia hodinová mzda na Slovensku predstavuje necelé tri eurá.

Štáty ako Dánsko, Taliansko, Rakúsko, Fínsko a Švédsko minimálnu mzdu nemajú. Na východe únie sa pohybuje na úrovni 600 eur až okolo 1 400 eur na severozápade EÚ. “Medziročne si pri minimálnej mzde najviac polepšili ľudia v Lotyšsku, kde sa minimálna mzda zvýšila v tomto roku o viac ako 37 percent a v súčasnosti je na úrovni 555 eur,”  poznamenala analytička. Najmenej sa medziročne zvyšovala minimálna mzda Francúzom. “Napriek tomu, ak v tejto krajine niekto poberá minimálku, dostane za hodinu vyše 10 eur. Mesačne ide o viac ako 1 500 eur,” doplnila Buchláková.

Viac..  Rada sa dohodla na pozícii k implementácii reforiem Bazilej III

Krajiny pod priemerom EÚ

Niektoré krajiny na východe EÚ sú podľa analytičky výrazne pod priemerom únie, ako je napríklad Bulharsko (286 eur), Litva (430 eur), Rumunsko (446 eur), Maďarsko (464 eur), Chorvátsko (506 eur), Česká republika (519 eur), Poľsko (532 eur), Estónsko (540 eur) a Lotyšsko (555 eur). V piatich členských štátoch EÚ, ktoré sú situované na severe, sa minimálna mzda pohybuje medzi 650 eurami až vyše 1 000 eurami.Napríklad v Grécku je to 684 eur, v Portugalsku rovných 700 eur, Malta má 762 eur, Slovinsko 887 eur a Španielsko 1 050 eur,” dodala Buchláková.

Najvyššie mzdy majú na západe EÚ. Minimálna mzda sa napríklad vo Francúzsku pohybuje na úrovni 1 521 eur, v Nemecku je to 1 557 eur, Belgičania dostávajú minimálnu mzdu vo výške 1 549 eur a Holanďania 1 616 eur.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Legislatíva o európskej minimálnej mzde spôsobí neprehľadnosť systému. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …