EU, ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Väčšina Slovákov sa cíti byť Európanmi

Európanmi sa cíti byť 80 percent Slovákov. V tejto otázke sme nad európskym priemerom, ktorý je na úrovni 73 percent. Napriek tomu Európskej únii nedôveruje 46 percent Slovákov. Naopak, spoločnému projektu verí 44 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorého výsledky poskytla Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prieskum robili od 7. júna do 1. júla vo všetkých 28 členských krajinách EÚ a piatich kandidátskych krajinách. Z prieskumu podľa Komisie vyplýva výrazné zlepšenie názoru občanov na EÚ. Ide o najlepšie výsledky od júna 2014.

Slováci za najpozitívnejší prínos Európskej únie považujú voľný pohyb a spoločnú menu (41 %) a mier (40 %). Voľný pohyb podporuje 82 percent respondentov. V prospech spoločnej obrannej a bezpečnostnej politiky a jednotnej meny – eura sa vyjadrilo 77 percent opýtaných.

Hoci Európskej únii dôveruje menej Slovákov (44 %), ako je európsky priemer (46 %), ešte menej verí národnému parlamentu. Dôveru v NR SR má podľa prieskumu 27 percent opýtaných Slovákov a 64 percent jej nedôveruje. Vládu vidí pozitívne 29 percent opýtaných, nedôveruje jej 65 percent. Eurobarometer ukázal lepšie výsledky v názore na súčasnú situáciu v slovenskej ekonomike. Tú považuje 49 percent za dobrú, za zlú ju považuje 46 percent opýtaných. Pokiaľ ide o finančnú situáciu vo vlastnej domácnosti, 60 percent Slovákov vníma svoju situáciu ako dobrú. Za zlú ju považuje 34 percent. Od minulého roka sa zlepšil pohľad na budúcnosť slovenského hospodárstva. Štvrtina ľudí si myslí, že v nasledujúcich 12 mesiacoch sa zlepší, 55 percent si myslí, že zostane stabilné.

Podľa opýtaných čelí Slovensko momentálne problémom, najmä pokiaľ ide o zvyšovanie cien, životných nákladov a inflácie (37 %), zdravie a sociálne zabezpečenie (36 %) a hospodársku situáciu (17 %). Pri otázke, čomu momentálne najviac čelí Európska únia, Slováci identifikovali ako výzvy imigráciu (35 %), terorizmus (20 %) a stav verejných financií členských štátov (18 %).

Viac..  Peter Pollák: Nakradnuté peniaze skrývajú v daňových rajoch. VIDEO

Pokiaľ ide o celoeurópske výsledky, dôvera a optimizmus sú na najvyššej úrovni od roku 2014. Miera dôvery v EÚ vzrástla v 20 členských štátoch, najviac v Litve, Dánsku a Estónsku. Od vlaňajšieho prieskumu narástol aj podiel respondentov s pozitívnou mienkou o EÚ v 23 krajinách – najviac na Cypre, v Maďarsku, Grécku a Rumunsku. EÚ vníma negatívne menej než pätina respondentov (17 %), čo je najmenej za posledných desať rokov. Na budúcnosť spoločného projektu sa optimisticky pozerá 61 percent Európanov, pesimistických je 34 percent. Spokojnosť so spôsobom, ako v Únii funguje demokracia, vyjadrilo 55 percent opýtaných. To je najvyšší počet od jesene 2004.

Rekordne vysokú podporu má aj spoločná mena – euro. Jej zástancom je 76 percent opýtaných. Vo všetkých 28 krajinách sa viac ako polovica opýtaných cíti byť občanmi EÚ. Najviac sa Európanmi cítia byť opýtaní Luxemburčania (93 %), Nemci (88 %) a Španieli (87 %). V celoeurópskej štatistike má vysokú podporu voľný pohyb občanov. V každom členskom štáte ho podporujú viac ako dve tretiny respondentov. Najväčšou obavou podľa prieskumu ostáva imigrácia (34 %). Druhou najväčšou obavou Európanov sa stala zmena klímy.

Eurobarometer robili prostredníctvom osobných rozhovorov od 7. júna do 1. júla 2019 vo všetkých 28 členských štátoch EÚ a v piatich kandidátskych krajinách. Od 7. do 25. júna 2019 sa v 28 členských štátoch EÚ viedlo 27 464 osobných rozhovorov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia

Únia odložila najbližšie kolo rokovaní s Austráliou o voľnom obchode

Najbližšie naplánované kolo rokovaní medzi Európskou úniou (EÚ) a Austráliou o voľnom obchode Brusel odložil. …