brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Väčšina Britov podporuje Johnsona v snahe o brexit za každú cenu. Nevadilo by im ani obísť parlament

LONDÝN / Väčšina Britov podporuje plán nového premiéra Borisa Johnsona, ktorý chce na konci októbra vyviesť Veľkú Britániu z Európskej únie, a to za akúkoľvek cenu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v pondelok zverejnil denník The Telegraph. Podľa ich prieskumu by 54 percentám opýtaných nevadilo, keby Johnson vyradil z rozhodovania o prípadnom neriadenom brexite parlament.

Britskí politici a politológovia sú nejednotní v názore, či by Dolná snemovňa dokázala Johnsonovi akýmkoľvek spôsobom, vrátane vyjadrenia nedôvery, zabrániť v tom, aby uskutočnil brexit bez dohody. Ponechať parlamentu možnosť vyjadriť sa k Johnsonovým plánom by podľa ankety The Telegraphu chcelo 46 percent respondentov.

Prieskum pre konzervatívny denník podporujúci britský odchod z Európskej únie potvrdzuje rastúci trend podpory konzervatívcov po Johnsonovom nástupe do ich čela. Súčasný prieskum ukázal, že má vládna strana sympatie 31 percent opýtaných, v tom minulom to bolo o šesť percent menej. Opoziční labouristi, ktorí v septembri plánujú vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde, majú podľa prieskumu podporu 27 percent respondentov. 

Viac..  VYSVETĽUJEME: Čo sa udialo prvý deň klimatického samitu? Biden oznámil nový cieľ, Čína svoj postoj nemení

Johnson v čele strany i vlády vystriedal Theresu May, ktorá sa dlhodobo snažilo predísť divokému opusteniu únie. Podpora konzervatívcov ale po neúspešných pokusoch presadiť v parlamente výstupnú dohodu dramaticky klesala a ich stúpenci v májových eurovoľbách vo veľkom volili novú Stranu pre brexit Nigela Faraga.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …