Ivan Štefanec: Vyrovnaný rozpočet nedosiahneme len vinou vlády

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je len vinou neschopnosti súčasnej vládnej koalície, ak tento rok nedosiahneme vyrovnané hospodárenie. Minister financií Ladislav Kamenický by mal podľa Štefanca namiesto rečí okamžite začať konať. 

“Za pravicovej vlády v roku 2011 sme schválili ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý má zabrániť zbytočnému míňaniu peňazí občanov a každú ďalšiu vládu viesť k vyrovnanému hospodáreniu s verejnými zdrojmi. Ukazuje sa, že sľuby o vyrovnanom rozpočte, ktoré dával minulý rok bývalý minister Kažimír a ktorými sa chvastali aj poprední predstavitelia strany Smer-SD, ostanú opäť nenaplnené. Zaráža ma, že súčasný minister Kamenický namiesto toho, aby v rámci svojich kompetencií konal, tlačil na zvyšok vlády a pripravoval úsporné opatrenia, dáva len bezzubé vyhlásenia do médií. Takto sa zodpovedná politika robiť nemôže a stále viac sa ukazuje, že pán Kamenický je len ďalšou bábkou Smeru bez reálnej moci a vplyvu na chod vlastného rezortu. Externé faktory, na ktoré sa odvoláva, nie sú v žiadnom prípade hlavným dôvodom stavu verejných financií. Tým je neochota vlády šetriť, či aspoň uviesť do praxe ustanovenia ústavného zákona, napríklad rozpočtové stropy pre rezorty, na čo sme opakovane vyzývali. A podľa vyjadrení poslanca Roberta Fica, nás čaká krátko pred voľbami ďalšie neadresné rozhadzovanie peňazí. Ide o mimoriadne nezodpovednú politiku v čase, kedy sa pred nami črtá ďalšia možná kríza a v rozpočte nebude dostatok prostriedkov na zmiernenie jej dopadov. V roku 2018 malo vyrovnaný, alebo prebytkový rozpočet až 14 krajín Európskej únie, medzi nimi aj Grécko a Česká republika. Je ťažké porozumieť tomu, prečo ho práve Slovensko neustále odďaľuje. Jediným vysvetlením sa zdá byť neschopnosť súčasnej vlády riadiť krajinu. Slovensko potrebuje zmenu a verím, že ju po budúcoročných voľbách aj dosiahneme.” 

Viac..  Martin Hojsík a osobnosti: Zastavme financovanie vojenskej agresie Ruska a klimatickej krízy

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Zjednodušíme výrobcom záťaž a lepšie ochránime spotrebiteľov

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa schválil jednoznačnou väčšinou návrh europoslanca a …