Domov / POLITIKA / Podľa nemeckého prezidenta je malá šanca, že brexitové rokovania budú pokračovať
Steinmeier
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. PHOTO: © European Union-EP.

Podľa nemeckého prezidenta je malá šanca, že brexitové rokovania budú pokračovať

Podľa nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera je len malá šanca, že by Európska únia začala s Veľkou Britániou o brexite opäť rokovať. “Všetky možnosti, ktoré teraz možno navrhnúť, už v podstate boli predmetom rokovaní,” citovala Steinmeiera v stredu nemecká tlačová agentúra dpa.

Z tohto dôvodu si prezident myslí, že “je tu malá pravdepodobnosť, že by rokovania pokračovali”.

Steinmeier tiež spochybnil úprimnosť britského premiéra Borisa Johnsona a jeho snáh o nové rokovania. Podľa neho mu ide “pravdepodobne skôr o prisudzovanie viny” ako o podstatné zmeny v dohode vyrokovanej minulý rok. Zároveň varoval pred podcenením dôsledkov tvrdého brexitu, čo by podľa neho mohlo viesť k otvoreniu mnohých tém, ktoré mali Londýn a Brusel už vyriešené.

Viac..  Audítori EÚ: Komisia by mala zlepšiť zapojenie občanov do verejných konzultácií

Johnson v pondelok formálne požiadal Európsku úniu o otvorenie rokovaní o brexite a zrušenie “protidemokratických” klauzúl týkajúcich sa írskej hranice. Predseda Európskej rady Donald Tusk však vyhlásil, že pokiaľ Johnson nenavrhne “realistické alternatívy” takzvanej írskej poistky, ktoré by zabránili vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, podporuje “obnovenie hranice“, s čím únia nesúhlasí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juhan Parts

Hrozí, že súčasné iniciatívy EÚ v oblasti obrany zostanú prázdnym dokumentom a skončia bez výsledku, varujú audítori

Podľa nového preskúmania Európskeho dvora audítorov súčasné vojenské spôsobilosti a spolupráca členských štátov nezodpovedajú novej …