Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Merkel: Summit G7 viedol k pokroku v otázke Iránu
Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkel. PHOTO: © European Union.

Merkel: Summit G7 viedol k pokroku v otázke Iránu

BIARRITZ – Nemecká kancelárka Angela Merkelová privítala pokrok v súvislosti s napätím okolo Iránu a jeho jadrového programu, ktorý priniesol summit G7 vo francúzskom Biarritzi. Situáciu označila za “veľký krok vpred”.

Podľa Merkelovej absolvovali lídri G7 v sobotu v noci konštruktívnu diskusiu o Iráne, po ktorej nasledovala v nedeľu prekvapivá návšteva iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa v Biarritzi.

“Je to veľký krok vpred, keď nielenže nechceme, aby Irán vlastnil jadrové zbrane, ale chceme tiež dosiahnuť riešenie politickými prostriedkami,” povedala Merkelová. Na otázku, aký pokrok má presne na mysli a či je americký prezident Donald Trump pripravený na akýkoľvek krok smerom k zmierneniu sankcií voči Iránu, kancelárka uviedla, že momentálne sa k tomu nemôže vyjadriť.

Viac..  Johnson bude rokovať s Merkel. Presviedčať ju bude o vypustení írskej poistky z dohody

“Je tu teraz atmosféra, v ktorej sú rozhovory vítané, rozhovory medzi Európanmi a Iránom, zvlášť Francúzskom a Iránom, sú vítané. Deje sa to v koordinácii so Spojenými štátmi, a už to je veľa,” uzavrela Merkelová.

Zaríf pricestoval do Biarritzu v nedeľu popoludní, pričom sa stretol s Macronom a ďalšími predstaviteľmi Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie. Mesto opustil po päťhodinovej návšteve.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Abdullah II

Abdalláh II.: Izraelská anexia židovských osád by bola katastrofou

BERLÍN – Ak Izrael naplní myšlienku anektovania všetkých židovských osád na Západnom brehu Jordánu, bude …