Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. PHOTO: © European Union-EP.

OSN: Klimatický samit sa zameria na okamžitý boj proti globálnemu otepľovaniu

BRATISLAVA – Cieľom trojdňového samitu Organizácie Spojených národov (OSN) o klimatických zmenách bude vyzvať na okamžitý boj proti globálnemu otepľovaniu.

Vyhlásil to špeciálny vyslanec OSN Luis Alfonso de Alba s tým, že prostredníctvom newyorského samitu chcú vyzvať vlády, mestá, súkromný sektor a všetkých ľudí, aby v roku 2020 začali šíriť niektoré iniciatívy a stali sa tak súčasťou riešenia problému.

Podujatie odštartuje 21. septembra Youth Climate Summit, na ktorom sa zúčastní 600 až 700 ľudí z celého sveta, a to najmä vo veku od 18 do 28 rokov. Prítomní budú aj generálny tajomník OSN António Guterres či 16-ročná aktivistka Greta Thunbergová.

Počas nasledujúceho dňa sa stretnú vládni predstavitelia deviatich koalícií so zástupcami obchodu, občianskej spoločnosti a mladých ľudí. Diskutovať budú o ich iniciatívach súvisiacich s energetickým prechodom, zmenami v oblasti priemyslu či financovania.

Viac..  Výrobcovia nápojov chcú do roku 2030 predávať nápoje v úplne recyklovateľných obaloch

Hlavný samit sa uskutoční 23. septembra a stretne sa na ňom 200 až 250 účastníkov, ktorí predstavia “najlepšie a najambicióznejšie” iniciatívy spolu s konkrétnymi návrhmi členských krajín OSN. Svoju účasť prisľúbilo približne sto svetových lídrov. Medzi nimi budú aj zástupcovia Spojených štátov. Prezident USA je pritom jediný, kto oznámil odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

byty

Používanie klimatizácie zhoršuje klímu planéty. OSN vyzýva k prechodu na iný systém

BRATISLAVA / OSN varuje krajiny celého sveta, aby dbali na kvalitnejšie klimatizácie, inak sa nepodarí spomaliť …