Photo: unsplash

Sicília je silným magnetom: čaro pobrežia a objavovanie vnútrozemia

Pokračujeme v objavovaní Sicílie na jednej z najmalebnejších trás z Messiny smerom do Palerma. Kombinácia členitého pobrežia s jedinečnými výhľadmi na more a možnosť zastávok vo vnútrozemí je lákavá. Takmer v každom mestečku či dedine sú zaujímavé pamiatky, chrámy, hrady a archeologické artefakty.   

Najlepší spôsob, ako sa dostať z Messiny do Palerma, je využiť  autostrádu A 20. Ak necestujete autom a nevyužijete trajekt cez Messinskú úžinu, ideálne je rezervovať si túto službu on-line vo veľkých požičovniach rent-a-car. V miestnych prevádzkach je úroveň trochu iná – poplatky sú v sezóne dvojnásobné, výber zúžený na niekoľko značiek a možno zažijete problém s poistkou, najmä ak sa v kritickej chvíli dozviete, že v Katánii neplatí. Pripravte sa na to, že v Taliansku i na Sicílii sú ceny o čosi vyššie v porovnaní s krajinami západnej Európy. Podieľa sa na tom stav verejných financií, zadlženosť i vysoké náklady na štátnu správu – čo sú aj časté populistické argumenty politikov.

Rozmarný spôsob poznávania

Fiat Panda sa ukázal ako spoľahlivý spoločník. Na kvalitnej, a na rozdiel od väčšiny starších talianskych diaľnic aj pomerne širokej vozovke, zvládal kilometre bez problémov. Pre trasu sú typické scenérie okolia, pobrežie s množstvom prírodných i upravených pláží. A majáky! Iba z Messiny po Cefalú, čo je asi polovica cesty do Palerma, sme ich narátali asi dvadsať. Oplatí sa zastaviť, dať si kávu a niečo domáce v rozvoniavajúcej tratorii, pri zastávkach popri ceste ochutnať sicílske pomaranče s malinovou dužinou – ktorá tak vyzerá aj chutí, zrejúce syry, čerstvé i sušené paradajky, olivy a čokoľvek s olivovým olejom.

Photo: unsplash

Čaro odbočiek do vnútrozemia

Ak chcete spoznať krajinu, treba zájsť do vnútrozemia. Po odbočke z diaľnice nás privítalo pokojné mestečko Rocca di Cefalú so stredovekou architektúrou a obrovskou skalnou homoľou nad mestom. Názov je odvodený z gréckeho kefale, hlava, ktorú skala pripomína. V početných jaskyniach našli archeológovia cenné nálezy svedčiace o tom, že oblasť bola obývaná dávno pred príchodom Grékov. Po rímskej, byzantskej a arabskej ére tu Normani zanechali vzácnu pamiatku – románsku katedrálu.

Na Corso Ruggerio v Cefalú

Typické stredoveké mesto so spleťou úzkych uličiek si žije pokojným životom. Na námestí je plno ľudí a zakrátko máte pocit, že ste súčasťou tohto mraveniska. Počas dlhej popoludňajšej siesty, ktorá trvá až do piatej, sa okolo preháňajú autá a skútre. Ľudia posedávajú, živo debatujú a gestikulujú, na najrušnejšej Corso Ruggerio nechýbajú debatné komunity miestnych kmeťov, ďalej ležérne postávajú skupinky mladých. Sú upravení, s nagélovanými vlasmi, v tričkách a mikinách hlásajúcich príslušnosť k domácej značke alebo futbalovému tímu.

Cefalú: historická pokladnica a krásy mora. Photo: unsplash

Katedrála je len jedna

Na pár stoviek metrov vzdialenom námestí sa týči architektonický poklad a zároveň dominanta mesta, katedrála ktorú tu každý volá duomo. V Taliansku je veľa stavieb s patinou génia loci a neopakovateľnou atmosférou. Ale táto je na Sicílii a je len jedna, vybudovaná Normanmi v 12. storočí. Temperamentné klaksóny, dopravné zápchy, ani to, že s pravidlami si tu nikto nerobí veľké problémy, pamiatke ani celému námestiu neuberajú na kráse. Trúbenie, gestikulovanie, brzdenie a nájazdy do križovatiek, v ktorých chýbajú semafory, patria k každodennému koloritu. Policajtov je dosť, domáci sú ostrieľaní a ak ste cudzinec, treba si dávať pozor, pretože miestni policajti nie sú takí ležérni, akoby sa zdalo.

Viac..  Vlak Connecting Europe Express dorazil po 20 000 km cesty do svojej cieľovej destinácie

Vône a chute Sicílie

Je čas vyjsť z mesta smerom tam, kde sa more spája s horizontom a skúsiť niektorú z miestnych pláží. A potom ochutnať niektorú z domácich špecialít, ktoré tu rozvoniavajú na každom kroku. More je osviežujúce a kuchyne plné nezameniteľných vôní. Hlavným zdrojom a požehnaním pre domácu gastronómiu sú stále ryby a dary mora. Pripravujú sa na množstvo spôsobov – od studených a teplých predjedál, cez polievky po hlavné chody. Olivový olej je najdôležitejším vývozným artiklom ostrova, bez neho sa nezaobíde nijaký recept. Ani bez olív, artičokov a sušených paradajok. Typickým jedlom v tejto časti ostrova sú makaróny so sépiami a tagliattele so sardelami.

Typická atmosféra úzkych uličiek. Photo: unsplash

Chlieb si vyžaduje úctu  

Domáci prechovávajú k chlebu úctu, je na každom stole. Ak Sicílčanovi padne kúsok na zem, určite ho zdvihne. Každá oblasť má svoje druhy, sú ich desiatky a líšia sa kvalitou a druhom cesta, formou, hrúbkou, dĺžkou kysnutia i pečenia. Aj špagety, ktoré majú svoj pôvod na Sicílii, majú mnoho rôznych druhov i chutí. Hoci Taliani z pevniny pri zmienke o pôvode reagujú nesúhlasne, Sicílčania majú naporúdzi svoje argumenty. Cestoviny sú výborným vývozným artiklom a sicílske sa považujú za najkvalitnejšie – podstata je ukrytá v pôde, vo vode, v kvalite obilia a stáročiach potu a skúseností. Najvyberanejšie sicílske jedlá najčastejšie obsahujú dary mora. Domáce mäso je kozie a jahňacie pripravené na zmesi bylín. Ak máte predsudky, zabudnite: ten, kto ochutnal, vie, že sa im nič nevyrovná!

Photo: unsplash

Syry, ryby, torta, zmrzlina

Iná kategória sú syry. Je ich toľko, že ani príručky a gurmánski odborníci sa nevedia dohodnúť na počte. Sú ich stovky druhov a niektorí gurmánski majstri hovoria dokonca o tisícke! Všetky sú iné a nenapodobiteľné, s jemnými chuťovými odtieňmi – ovčí syr piacintina ochutený šafranom nenájdete nikde inde. Originalita jedál spočíva v kvalitných surovinách a spôsobe prípravy. Napríklad klobásky pečené v popole či ryby obalené v piesku grilované na uhlí. Popri svetoznámej zmrzline s rôznymi ingredienciami sú najčastejšími surovinami pri výrobe sladkostí med, pistácie a mandle, sladené ovocie a pochúťkou je aj sicílska torta z tvarohu cassata.

San Vito Lo Capo: malebný výbežok na západe ostrova. Photo: unsplash

Po diaľnici nás čakalo okolo sto kilometrov, no vnútrozemie nás uchvátilo tak, že z Cefalú sme sa už týmto smerom nevrátili. Veľkým oblúkom a po vnútrozemských komunikáciách pokračujeme smerom k Palermu…

O Marta Turisová

Avatar
Vyštudovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Skutočnou školou života bola pre ňu pätnásťročná práca v bratislavskom Večerníku, kde začínala ako elévka a skončila ako šéfredaktorka. Pracovala ako šéfredaktorka mesačníka a dvojtýždenníka Rodina vo vydavateľstve Ringier. K čaru poznávania destinácií sa dostala v CK Satur a Ruefa. Počas svojej bohatej novinárskej praxe precestovala svet a objavovala mnohé destinácie – Ameriku, Južnú Afriku, Malajziu, Thajsko, krásy európskych metropol a pozoruhodnosti európskych krajín. Vášeň pre poznávanie spája s vášňou pre umenie, a za touto kombináciou neváha cestovať za hranice Bratislavy. Nezabudnuteľným zážitkom bol muzikál Fantóm opery v New Yorku na Broadwayi a nedávno ju nadchol aj Mefisto v pražskom rovnomennom divadle Broadway. PhDr. Marta Turisová.