Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Štefanec: Bol by som rád, ak by sa brexit neudial. Nikomu to nepomôže
Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Europoslanec Štefanec: Bol by som rád, ak by sa brexit neudial. Nikomu to nepomôže

Začiatok práce v Európskom parlamente bol podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca úspešný. Počas letných mesiacov preberal na zasadnutí výborov s fínskym predsedníctvom program na nasledujúci polrok. Okrem toho sa ale chce venovať aj rodine, oddychu na slovenských horách a športu.

Aké boli prvé úkony v Európskom parlamente?

Podarilo sa nám nastaviť fungovanie Európskeho parlamentu. Spokojný som nielen preto, že som sa dostal do Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a do Výboru pre priemysel, výskum a energetiku, ale aj preto, že sa vytvorila koalícia troch najsilnejších skupín, ktorá ukázala, že má záujem na spolupráci a na fungovaní Európskej únie. Koalícia je pomerne krehká, a aj voľba šéfky Európskej komisie ukázala, aké dôležité je spolupracovať, tie hlasovania sú veľmi tesné.

Z hľadiska delegácií som dostal tú, o ktorú som mal záujem. Budem pracovať v delegácii pre Japonsko a budem aj súčasťou delegácie pre Ukrajinu. Tá je zo slovenského aj európskeho pohľadu najdôležitejšia krajina. Veľmi mi záleží na proeurópskej a demokratickej ceste Ukrajiny, pretože čím lepšieho suseda máme, tým sa aj my máme lepšie. Osobne sa teším aj na spoluprácu s malými podnikateľmi ako prezident asociácie pre malé podnikanie, kde sa nám hlási stále viac poslancov.

Viac..  Martin Hojsík o rozpočte EÚ: Podarili sa mi presadiť aj projekty na ochranu včiel

Čo vás čaká po lete?

Na jeseň začíname naplno sezónu, ktorá bude poznačená dvomi dôležitými vecami. Prvou bude dohoda s Veľkou Britániou o brexite, čo veľmi ovplyvní každého občana Európskej únie a my musíme chrániť záujmy občanov EÚ. Druhou vecou bude programové a personálne nastavenie Európskej komisie.

Ako to vnímate s brexitom vy?

Bol by som rád, ak by sa brexit neudial, pretože nikomu nepomôže. Rešpektujem ale rozhodnutie britských občanov a rozhodnutie ich zástupcov. Momentálne ale nevieme ako bude tento proces ďalej pokračovať. Nemáme záujem o ich odchod, ale v každej situácii, bez ohľadu na to, ako sa rozhodne Veľká Británia budem chrániť záujmy občanov Európskej únie a Slovenskej republiky, aby sa im nezhoršili pracovné podmienky, prístup k zdravotnému a sociálnemu zabezpečeniu, predovšetkým ale aby sme sa pokúsili zachovať zónu voľného obchodu.

Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Ivan Štefanec.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a rovnaké platy pre ženy

Tento týždeň čaká poslancov rozhodujúce hlasovanie o brexite. Pripomenú si 75. výročie oslobodenia Osvienčimu. Hlasovanie …