Lajcak My sme EU
Minister M. Lajčák na podujatí zo série #MYSMEEÚ. PHOTO: MZVaEZ SR.

Vyhlásenie MZVEZ SR k 80. výročiu začiatku II. svetovej vojny

Presne pred 80 rokmi, 1. septembra 1939, vojská nemeckého Wehrmachtu vtrhli na územie a začali okupáciu Poľska následne po tajnej dohode so Sovietskym zväzom o vzájomnom neútočení a delení území v Európe (pakt Molotov – Ribbentrop z 23. augusta 1939). Zároveň tak začali na európskom kontinente II. svetovú vojnu – najväčší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva s viac než 60 miliónmi obetí.


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky si pripomína II. svetovú vojnu ako obdobie najhorších zverstiev proti človeku, obdobie nacizmu, rasizmu a homofóbie vôbec ako výkričník pre poučenie z vlastnej histórie európskych a ďalších svetových národov, vraždiacich sa v záujme ovládnuť ich životný priestor.

Dnes je toto obdobie tiež výstrahou pred podporou síl šíriacich nenávisť medzi národmi, kultúrami, náboženstvami a rasami, ktoré v demokratickom prostredí dostávajú čoraz širší verejný názorový priestor.

Viac..  I. Štefanec: Zvyšovanie investícií do obnoviteľných zdrojov znižuje našu závislosť na ruskom agresorovi

Medzinárodný systém OSN spolu s Radou Európy, Európskou úniou, NATO, Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe už desaťročia garantuje mier, stabilitu, demokraciu ako základné podmienky pre ekonomický, sociálny a kultúrny rozvoj.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preto vyzýva na podporu nášho aktívneho pôsobenia v týchto organizáciách, ktoré sú jedinou garanciou pozície a rozvoja Slovenska v prospech jeho občanov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Európska únia stále nemá jasno, ako platiť za ruský plyn

Európa stále nemá jasno v otázke, ako platiť za ruský plyn. Niekoľko európskych kupcov plynu …