hojsik
Martin Hojsík, europoslanec /ALDE/. PHOTO: redakcia/red.

Martin Hojsík: Európa by mohla byť prvým uhlíkovo neutrálnym svetadielom

Dnešné predstavenie štruktúry Európskej Komisie a nominácií na posty jednotlivých komisáriek a komisárov, vnímam s očakávaním, že pod vedením Ursuly von der Leyen dokáže pretaviť tieto priority do reálnych opatrení, ktoré spravia z Európy prvý uhlíkovo neutrálny svetadiel.

Problematika životného prostredia, a klimatickej krízy obzvlášť, musia byť riešené nielen prioritne, ale zároveň nadrezortne. Preto je dobré, že predsedníčka Európskej komisie dostála svojmu prísľubu riešenia klimatickej krízy ako priority a podriadila ho výkonnému viceprezidentovi Komisie.

To, že problematika životného prostredia a klimatickej krízy je konečne v centre pozornosti Komisie, predstavuje radikálnu a potitívnu zmenu oproti predchádzajúcemu obdobiu. Ako člen výborov pre životné prostredie, energetiku a rozpočet som pripravený s Komisiou aktívne spolupracovať, zároveň však budem pozorne kontrolovať, či a ako svoje sľuby napĺňa.

V neposlednom rade, z pohľadu rozvoja európskej demokracie sa teším správe, že nová Európska komisia bude mať výrazné ženské zastúpenie v podobe trinástich európskych komisáriek.

Viac..  Maďarsko blokuje dialóg o sankciách voči Rusku, šéfka EK vycestovala na rokovanie s Orbánom

Priority novej Európskej komisie v témach životného prostredia, klimatickej krízy, či participácie žien prirodzene zvyšujú tlak na Vládu SR, aby aj ona pristúpila k zásadnej zmene. Slovensko, ako člen Európskej únie, musí mať ambíciu byť lídrom v týchto progresívnych témach. Občania Slovenska odôvodnene očakávajú, že budú mať vládu, ktorá k riešeniu domácich aj globálnych problémov pristúpi aktívne a čím skôr.

Komentár pripravil europoslanec Martin Hojsík

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

Martin Hojsík: O ženy a utekajúce deti sa musíme starať už na hraniciach, aby sa ich nezmocnili obchodníci s bielym mäsom

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …