peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nelichotivé prvenstvo v EÚ. Slovensko má až v 20% vyplatených eurofondov nezrovnalosti

BRATISLAVA / Čo sa týka eurofondov, Slovensko si dlhodobo nevedie dobre. Jednak ich čerpáme neefektívne a zároveň v nich máme aj kopec nezrovnalostí. Čo sa týka platieb, suverénne najviac v únii. Teda aspoň podľa Európskeho úradu pre boj proti podvodom v skratke OLAF. Náš úrad pre investície tvrdí, že je to len preto, lebo poctivejšie nahlasujeme nezrovnalosti ako iní. OLAF vo svojej správe hodnotil aj colné podvody s Čínou.

Slovensko je vrámci Európskej únie úplne najhoršou krajinou čo sa týka vyplácania peňazí. “Nezrovnalosti sa týkajú takmer 20 percent z tých platieb z európskeho rozpočtu,” uviedol Marián Koreň. Nezrovnalosť pri eurofondoch je zjednodušene akékoľvek vedomé či nevedomé porušovanie legislatívy, ktoré vedie k neoprávnenému použitiu európskych peňazí.

Náš úrad pre investície pod Richardom Rašim vysvetľuje priepastný rozdiel medzi rokmi 2014 až 2018 problémami v operačnom programe výskumu a inovácií na ministerstve školstva za pôsobenia Petra Plavčana a ešte aj v inej metodike na Slovensku v porovnaní s ostatnými štátmi v únii. “Vysoké percento vzniká v dôsledku toho, že Slovenské kontrolné orgány sú veľmi aktívne a dôsledne kontrolujú celý proces už od samotného začiatku. Pritom ale každú chybu označujú automaticky za nezrovnalosť,” vysvetľuje Karolína Tichá, hovorkyňa ÚPVII.

Európski vyšetrovatelia vo svojej správe opísali aj najnovšie zločinecké eurotrendy. “Je to zakladanie nastrčených spoločností a krytie falošných transakcií s cieľom získať peniaze z európskych fondov, ďalej obchádzanie colných pravidiel alebo podvody s propagáciou poľnohospodárskych výrobkov,” menuje šéf OLAF Ville Itälä.

“Najväčšia a najzávažnejšia hranica je medzi Čínou a vašim domovom, respektíve podvodníkov z Číny,” dodal Ernesto Bianchi, vedúci oddelenia vyšetrovania v rámci OLAF.  Slovensku bola odporúčaná v ušlom cle doplatiť únii až 300 miliónov eur. Táto kauza stála minulý rok stoličku šéfa Finančnej správy Františka Imrezceho.

Podľa správy OLAF-u je najviac nezrovnalostí v Španielsku približne 11 000, na Slovensku je to 1649. Španielsko má ale 47 miliónov obyvateľov.

Ján Rudolf: Zodpovednosť majú doterajšie vlády SMERU-SD

Expert na eurofondy Ján Rudolf tvrdí, že mnohé projekty stroskotali práve kvôli netransparentnému správaniu. “Uspokojovanie záujmov politikov a ich kamarátov a rodinných príslušníkov má za následok, že eurofondy nie sú vyplácané na zmysluplné a kvalitné projekty, ale podvodníkom a pochybným firmám. Úradníci pod tlakom politikov prehliadajú často elementárne chyby a preplácajú faktúry, ktoré by za normálnych okolností nemali byť vôbec schválené na preplatenie. Takýto prístup k eurofondom má za následok, že peniaze z Bruselu sú často krát defraudované a následné kontroly vyhodnotia preplatenie takýchto projektov za neoprávnené a zaradí ich medzi nezrovnalosti. Jediným riešením je zjednodušenie systému a dosiahnutie stavu, kedy budú eurofondy nárokovateľné, čím sa úplne odstráni korupčné správanie, pretože eurofondy dostane každý, kto splní podmienky vo výzve a nebude musieť súťažiť v systéme, kde o prideľovaní rozhodujú na základe subjektívnych kritérií, resp. politických príkazov. SaS má takýto program a ak bude po voľbách vo Vláde, garantuje eurofondy pre všetkých na základe iného než politického rozhodovania.”

Európsky úrad pre boj proti podvodom spustil rozsiahle vyšetrovanie poskytovania agro-dotácií na Slovensku. Patria sem aj známe prípady čerpania peňazí na parkovisko, poľné letisko či cudziu pôdu. Vo štvrtok boli prví farmári predvolaní ako svedkovia. 

Viac..  Podiel Ruska na dovoze Únie od februára do decembra 2022 klesol o vyše polovicu

Postup a spôsob vyšetrovania prebieha v utajenom režime. Mnohí hlavní aktéri, ktorí sú podozriví z podvodu, budú zrejme vypočutí až po farmároch. “Nikto ma neoslovil ani o tom nič neviem, od vás to počuje prvýkrát,” uviedla farmárka Ľubica Rošková.

Vyšetrovatelia sa farmárov cielene pýtali aj na činnosť slovenských štátnych agroúradníkov. Práve oni mali totiž podvodom zabrániť. “Kontrola bude vykonaná aj na Slovenskom pozemkovom fonde. Fond poskytne vyšetrovateľom súčinnosť v požadovanom rozsahu a forme,” uviedol hovorca SPF Martin Kormoš.

Farmári veria, že v Európe sa domôžu pravdy oveľa skôr ako na rodnej hrude. Ak sa potvrdia ich dôkazy o podvodoch, Slovensku hrozia mimoriadne sankcie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Riešenie dopadov migračnej krízy na samosprávy – 127 miliónov eur z eurofondov

Plníme sľuby a pomáhame. Samosprávy môžu žiadať o príspevok z eurofondov na kompenzáciu nákladov v súvislosti s migračnou …

Consent choices