Nicholsonova
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. PHOTO: Archív LĎN.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: September – celosvetový mesiac detskej rakoviny

nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa. PHOTO: archív LĎN.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa ujala iniciatívy upozorniť poslancov Európskeho parlamentu na Zlatý September – celosvetovo uznávaný ako mesiac detskej rakoviny. V spolupráci s Medzinárodnou organizáciou detskej onkológie SIOPE zaslala každému jednému zo 746 poslancov EP list s výzvou, aby podporili osvetu o onkologických ochoreniach detí, o prevencii voči rakovine, a aby sa zasadili o rovnaký prístup k onkologicky chorým deťom vo všetkých členských štátoch EÚ.

“Každé jedno dieťa choré na rakovinu musí mať rovnaký prístup k diagnostickým aj liečebným postupom. Nech je zo Slovenska, alebo zo Škandinávie, či z Nemecka,” povedala v tejto súvislosti Ďuriš Nicholsonová.

Ročne ochorie v Európe zhruba 35 000 detí a ich rodiny si musia vypočuť tú najhoršiu správu, že ich dieťaťu bolo diagnostikované onkologické ochorenie. Viac ako 20% z týchto detí zomiera, čo rakovinu radí medzi prvú príčinu úmrtia detí v rámci Európy.

Nicholsonová v liste zdôraznila, že je nevyhnutné, aby sa všetky členské štáty snažili o neustále znižovanie úmrtnosti, o napredovanie vo výskume rakoviny, o zvyšovanie efektivity liečby a o skvalitňovanie starostlivosti o pacienta počas liečby, o vyliečeného pacienta aj o ich rodiny. Každý poslanec obdržal spolu s listom aj odznak zlatej stužky, ktorá je symbolom Zlatého Septembra.

Viac..  Vladimíra Bilčíka vymenovali za tieňového spravodajcu vo Vyšetrovacom výbore vo veci softvéru Pegasus

“Ako zakladateľka OZ Dajme Radu, ktoré pomáha deťom s onkologickými ochoreniami a ich rodinám si uvedomujem rozdiely medzi Slovenskom a inými členskými štátmi v komplexnej starostlivosti  o pacienta od diagnostiky po liečbu, ktoré sú niekedy až priepastné, a preto sa budem zasadzovať  o to, aby deti na Slovensku mali rovnaké šance na kvalitnú starostlivosť,” uviedla Ď. Nicholsonová.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Pandémia zastavila včasnú diagnostiku onkologických ochorení

Plénum Európskeho parlamentu sa bude na tohto týždňovom zasadnutí zaoberať aj návrhmi opatrení, ktoré majú …