klimaticke zmeny
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Švédsku sa roztápa najvyšší vrchol krajiny. Každý rok zmizne približne meter

BRATISLAVA / Globálne otepľovanie je celosvetovou témou. Následky otepľovania mnohí popierajú, no dôkazov je čím ďalej, tým viac. Hora Kebnekaise na severe Švédska prišla o titul najvyššieho vrcholu krajiny. Dôvodom je roztápanie sa ľadovca na jej vrchole.

“Je to celkom symbol. Veľmi jasný signál všetkým vo Švédsku, že sa veci menia,” uviedla pre The Guardian profesorka geografie Stockholmskej univerzity Gunhilda Rosqvist. Turistami vyhľadávaný vrchol stojí približne 150 kilometrov za polárnym kruhom. Okrem južnej má aj severný špic, ktorý ľadovec nepokrýva.

Od prvého merania, ktoré prebehlo v roku 1880, bol vždy južný vrchol vyšší. V tomto roku ale tím profesorky Rosquist zistil, že je to zrazu naopak. Zatiaľ čo severný vrchol meria 2096,8 metrov, južnný má 2095,6 metrov. Podľa profesorky je južný štít v súčasnosti najnižší v dejinách. Od 60. rokov 20. storočia sa “scvrkol” o 24 metrov. “Takmer všetky zmenšenia sa odohrali v posledných dvoch desaťročiach, kedy ľadovec strácal v priemere meter za rok,” upozorňuje profesorka s tým, že sa zrejme prichádzajúcou zimou opäť navýši, no jeho topenie už je trendom a bude to tak pokračovať.

Viac..  M. Wiezik podáva sťažnosť na EK pre nekonanie v prípade ekologickej katastrofy na rieke Slaná

Za najväčšie ohrozenie považuje Rosqvist horúce letné mesiace. Švédsko v tomto roku zažilo historicky najteplejší máj a júl. Teploty sa vyšplhali o viac ako 10 stupňov nad bežné hodnoty. “Nepotrebujeme žiadne ďalšie symboly. Nepotrebujeme vŕšiť dôkazy. Klimatické zmeny môžeme vidieť pred našimi očami a musíme s tým niečo robiť,” uviedla.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU NATO

EUROPOSLANCI: Vstup Švédska a Fínska do NATO by bol silným odkazom do Moskvy

Prípadný vstup Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by bol silným gestom a …