Pellegrini
Peter Pellegrini. PHOTO: © European Union- EP.

Premiér Pellegrini a premiéri V4 sa zhodli na rozšírení EÚ o krajiny Západného Balkánu

PRAHA / Premiéri krajín V4 a západo-balkánských krajín sa stretli na samite v Prahe. Na Pražský hrad ich pozval premiér Andrej Babiš. V reakcii na výroky prezidenta Miloša Zemana o Kosove odvolali svoju účasť tamojší predstavitelia.

Premiér Babiš na summitu privítal najskôr premiérov Vyšehradskej štvorky. Peter Pellegrini prišiel na poslednú chvíľu, zapísal sa do knihy návštev a potom utekal na približne hodinové jednanie s vládou Česka, Maďarska a Poľska. Tí prijali deklaráciu o podpore rozšírenia Európskej únie o krajiny Západného Balkánu. Asi o hodinu neskôr dorazili aj premiéri piatich balkánskych krajín. Zástupcovia Západného Balkánu prišli na čele s jedinou ženou na summitu premiérkou Srbska.

Na dress code sa tentokrát veľmi nedbalo, napríklad premiér Albánska dorazil v teniskách. Nemohla chýbať ani skupinová fotka, aby sa 9 premiérov nestrkalo, každý mal svoji tabuľku, kde má štát.

Viac..  Lucia Nicholsonová: Európska komisia žaluje Rakúsko. Dôvodom sú prídavky na deti zamestnancov krajín EÚ

Pozvaní boli šiesti, no premiér Kosova na poslednú chvíľu zrušil svoju účasť v reakcii na prehlásenie prezidenta Miloša Zemana, že by Česká republika mala späť vziať uznanie Kosova ako samostatného štátu. Ostatných deväť premiérov preberalo migráciu, infraštruktúru ale aj klimatické otázky. Zhodli sa najmä na tom, že rozšírenie únie je potrebné aj z pohľadu migrácie. “Zvyšuje sa počet záchytov ľudí, ktorí majú podozriví pôvod, alebo podľa našich informácií sú členmi rôznych bojových aktivít,” vysvetlil premiér Peter Pellegrini.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus, lekar, pacienti

Neexistuje jediný relevantný dôvod na pokračovanie núdzového stavu, tvrdí Richard Raši

BRATISLAVA – Neexistuje jediný relevantný dôvod na pokračovanie núdzového stavu na Slovensku. Na tlačovej konferencii …