Stefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union-EP.

Ivan Štefanec: Vznik hranice v Severnom Írsku je priveľkým rizikom

Európskym parlament dnes schválil rezolúciu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie, kde schválil pozíciu predchádzajúceho parlamentu, že nebude súhlasiť s takou dohodou, ktorej následkom by bolo vytvorenie pevnej hranice medzi Veľkou Britániou a Írskou republikou. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) by išlo o priveľké riziko pre mier v Severnom Írsku. 

“Dohoda, ktorým sa ukončilo storočné medzikonfesné násilie v Severnom Írsku bola veľkým úspechom a vzorom pre riešenie dlhodobých kríz vo svete. Ak by v dôsledku brexitu vznikla na Írskom ostrove pevná hranica, hrozí, že opäť vzplanú nepokoje a s nimi prídu aj škody na majetku a životoch nevinných ľudí. Preto som rád, že aj nový parlament potvrdil našu predchádzajúcu pozíciu a prijali sme rezolúciu, že sme proti akejkoľvek dohode, ktorá nebude obsahovať garanciu voľného pohybu na írskej hranici. Zároveň platí, že vláda Veľkej Británie má otvorenú cestu k ďalším rokovaniam a môže aj požiadať o odklad odchodu z Európskej únie.” 

Viac..  Kybernetickí kriminálnici teraz využívajú náš strach z pandémie a útočia. Ako sa proti tomu chrániť?

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová víta rýchlu reakciu na jej výzvu vytvorenia jednotnej celoeurópskej aplikácie na boj s koronavírusom

Europoslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca vyzvali minulý …