autobus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Autobusoví dopravcovia v Európskom týždni mobility podporujú verejnú dopravu

BRATISLAVA  – Slovenskí autobusoví dopravcovia sa v prebiehajúcom Európskom týždni mobility (ETM) snažia motivovať k väčšiemu využívaniu ekologickejšej verejnej dopravy. Zároveň upozorňujú na alarmujúci vplyv individuálnej automobilovej dopravy na životné prostredie. Náklady domácich motoristov na prevádzku osobného auta v priemere dosahujú vyše štyristo eur mesačne. Zväz autobusovej dopravy (ZAD) o tom informoval v tlačovej správe.

“Uvedomujeme si závažnosť súčasných environmentálnych problémov a klimatických zmien. Príspevok k budovaniu trvalo udržateľnej mobility je príspevkom k ochrane životného prostredia slúžiaceho pre nás všetkých,” povedal prezident ZAD a generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Lines Peter Sádovský. Zväz autobusovej dopravy tradične podporuje Európsky týždeň mobility v spolupráci s národným koordinátorom tejto akcie, ktorým je Slovenská agentúra životného prostredia.

Hlavným motívom aktuálneho Európskeho týždňa mobility (od 16. do 22. septembra) je environmentálna udržateľnosť dopravy pod názvom Bezpečná chôdza a cyklistika. Táto celoeurópska akcia motivuje mestá a ich obyvateľov vyskúšať si ekologickejšie spôsoby prepravy. “Práve cesta autobusom, kombinovaná s chôdzou či napríklad systémom zdieľaných bicyklov, je silnou ekologickou alternatívou voči rozmachu individuálneho automobilizmu. Prostredníctvom sloganu Prejdime sa spolu kampaň upozorňuje na škodlivé vplyvy nadmerného využívania spaľovacích motorov, emisií uhlíka a aj na preťaženie cestnej infraštruktúry,” uviedla hovorkyňa ZAD a Slovak Lines Eva Vozárová.

Tento rok je dôraz kladený nielen na chôdzu či cyklistiku, ale aj na využívanie verejnej dopravy. Organizátori chcú touto iniciatívou prispieť k zlepšeniu celkovej kvality ovzdušia a vytvoriť lepšie podmienky na život v mestách a obciach. Hlavným cieľom ETM je obmedziť počet ľudí, ktorí si každodenne sadnú za volant. Automobily boli podľa správy Európskeho parlamentu zodpovedné za 60,7 percenta celkového množstva uhlíkových emisií v Európskej únii. Alarmujúci je najmä stále vysoký podiel motoristov, ktorí sa vezú v aute sami bez ďalších spolucestujúcich.

Viac..  Za utorok pribudlo 84 prípadov. Minister Krajčí neodporúča plánovať si dovolenky na september

“Ďalším dôvodom, prečo si namiesto auta vybrať iný spôsob dopravy, je reálna prevádzková cena auta. Holandská spoločnosť LeasePlan zverejnila štúdiu, v ktorej vypočítala priemernú sumu, ktorú majiteľ auta mesačne zaplatí. Na Slovenku sa táto suma vyšplhala na 442 eur mesačne za benzínové autá a 416 eur za dieselové,” upozornila Vozárová. Popri peňaženkách autá nadmerne zaťažujú aj cestnú infraštruktúru a vo väčších mestách spôsobujú zápchy. “Preto je tohtoročný Európsky týždeň mobility príležitosťou ukázať verejnosti, že nové, udržateľné spôsoby dopravy sú už bežne dostupné. Cestujúcim dokážu poskytnúť praktickosť a komfort na ceste do cieľovej destinácie,” poznamenala Vozárová.

Európsky týždeň mobility má pôvod v takzvanom Dni bez áut, ktorý vznikol už v roku 2000 ako celoeurópska iniciatíva. Tá neskôr prerástla do súčasnej podoby a od roku 2002 sa nazýva Európsky týždeň mobility. Už vtedy sa jej zúčastnili viac ako štyri stovky samospráv z celkovo 23 krajín, v roku 2018 to už bolo 2 792 samospráv z 54 krajín. Počet samospráv zapojených do tejto iniciatívy každoročne stúpa aj na Slovensku. V minulom roku sa do nej zapojilo 54 miest a obcí, organizátori očakávajú, že účasť po vyhodnotení tohtoročných čísel opäť stúpne.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

znecistenie ovzdusia

Pre znečistenie ovzdušia umierajú každoročne státisíce ľudí. Ministerstvo životného prostredia prichádza s iniciatívou

Podľa Európskej environmentálnej agentúry kvôli znečisteniu ovzdušia každý rok predčasne umiera viac ako 400-tisíc ľudí …