Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union.

Najvyšší súd sa vyjadril jasne. Johnson prerušením zasadania parlamentu porušil zákon


LONDÝN / Najvyšší súd Veľkej Británie rozhodol, že premiér Boris Johnson prerušil zasadanie parlamentu nezákonne. Prípadom sa Najvyšší súd zaoberal po tom, čo súdy nižšej inštancie vyniesli protichodné rozsudky.

Johnson zasadnutie parlamentu rozpustil na päť týždňov, avšak na základe nového verdiktu by sa poslanci mohli opäť stretnúť ešte pred 14. októbrom. To je dátum, keď mali poslanci nanovo zasadnúť podľa pôvodného plánu.

Sudcovia najvyššieho súdu jednohlasne rozhodli, že nariadenie prerušiť zasadnutie Dolnej snemovne britského parlamentu je “neplatné a bez účinku”. Predsedníčka najvyššieho súdu Brenda Hale vysvetlila, že prerušenie “bolo nezákonné pretože malo za následok frustráciu alebo znemožnenie schopnosti parlamentu vykonávať svoje ústavné funkcie bez primeraného odôvodnenia”. To podľa nej znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Opoziční poslanci, medzi nimi i líder labouristov Jeremy Corbyn, po vyhlásení verdiktu vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby rezignoval na svoju funkciu. “Jeho pozícia je neudržateľná a aspoň raz by mal mať odvahu urobiť správnu vec a rezignovať,” povedala poslankyňa zo Škótskej národnej strany Joanna Cherry. Johnson, ktorý je v súčasnosti v New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, sa už skôr odmietol vyjadriť, či odstúpi, ak súd rozhodne, že konal nelegálne alebo sa znova pokúsi o pozastavenie činnosti parlamentu.

Viac..  M. Beňová: Pri energiách treba účinné opatrenia pre domácnosti aj podnikateľov

Predseda Dolnej snemovne John Bercow na verdikt reagoval s tým, že poslanci musia “bezodkladne zasadnúť”. Ako tiež povedal, bude o tom “naliehavo konzultovať so straníckymi lídrami”.

Súd rozhodoval o tom, či Johnson konal v súlade so zákonom, keď sa rozhodol na päť týždňov pozastaviť činnosť Dolnej snemovne pred nadchádzajúcim vystúpením Veľkej Británie z Európskej únie 31. októbra. Podľa vlády to je bežné rozhodnutie, avšak aktivisti i mnohí poslanci tvrdia, že Johnson prekročil svoje právomoci s cieľom vyhnúť sa parlamentnej kontrole pred plánovaných brexitom. Parlament prerušil svoju činnosť 10. septembra a tento stav mal trvať až do 14. októbra.

Prípad je zriedkavou ukážkou konfrontácie medzi premiérom, súdmi a parlamentom o ich právach a povinnostiach.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Slovenská republika má aj po brexite záujem o spoluprácu a partnerstvo so Spojeným kráľovstvom

„Slovenská republika má veľký záujem o posilnenie bilaterálnej spolupráce a strategického partnerstva so Spojeným kráľovstvom, …