brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Johson sa predčasne vráti z New Yorku, nevylúčil, že parlament opäť rozpustí

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson sa rozhodol už v utorok večer, teda skôr, ako bolo naplánované, vrátiť z Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku do Londýna. Premiér tým reaguje na najnovší vývoj na domácej politickej scéne, a predovšetkým na utorňajší rozsudok Najvyššieho súdu Veľkej Británie.

Ten rozhodol, že pokus o zastavenie činnosti parlamentu zo strany Johnsona pred blížiacim sa brexitom bol nelegálny.

“Zásadne nesúhlasím s rozhodnutím sudcov a nemyslím si, že je správne,” vyhlásil Johnson v new Yorku. Dodal síce, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi rozpustiť opäť.

Johnson tak bude naspäť v Londýne akurát načas na to, aby stihol rokovanie opäť zvolaného parlamentu, ktoré predseda Dolnej snemovne John Bercow zvolal na stredu ráno.

Viac..  Minister Ivan Korčok si predvolal belgického veľvyslanca

Sudcovia britského Najvyššieho súdu v utorok jednohlasne rozhodli, že nariadenie prerušiť zasadnutie Dolnej snemovne britského parlamentu je “neplatné a bez účinku”. Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená a technicky tak stále zasadá.

Opoziční poslanci, medzi nimi i líder labouristov Jeremy Corbyn, po vyhlásení verdiktu vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby rezignoval na svoju funkciu. “Jeho pozícia je neudržateľná a aspoň raz by mal mať odvahu urobiť správnu vec a rezignovať,” povedala aj poslankyňa zo Škótskej národnej strany Joanna Cherry.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Johnson nemôže svojvoľne meniť medzinárodné dohody

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) odmieta snahy britského …