Thunberg
Švédska aktivistka Greta Thunberg. PHOTO: © European Union.

Švédska aktivistka Gréta Thunberg získala alternatívnu Nobelovú cenu

ŠTOKHOLM / Švédska aktivistka Greta Thunberg sa stala laureátkou alternatívnej Nobelovej ceny. Ocenenie získala za inšpiráciu v oblasti ekologických aktivít a tiež za to, že vyvíjala požiadavky na urýchlené riešenie klimatických zmien.

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg je jednou zo štyroch osôb, ktoré tento rok získali Ceny za správny život (Right Livelihood Awards), označované tiež ako alternatívne Nobelove ceny. Nadácia v stredu oznámila, že Thunbergovú ocenili “za presadzovanie politických požiadaviek na urgentné kroky v súvislosti s klimatickými zmenami”.

Nadácia uviedla, že 16-ročná aktivistka, ktorá je nominovaná aj na Nobelovu cenu mieru, “zosobňuje predstavu, že každý má silu niečo zmeniť. Jej príklad inšpiroval a podnietil ľudí zo všetkých oblastí života, aby žiadali politické činy”.

Okrem Grety si ceny odnesie aj Davi Kopenawa a jeho organizácia Hutukara Associacao Yanomami zasadzujúca sa za ochranu Amazonského pralesa, marocká ľudskoprávna aktivistka Aminatú Hajdarová a čínska právnička bojujúca za práva žien Kuo Ťien-mej.

Viac..  Do roku 2040 bude mať plastové znečistenie 1,3 miliardy ton

Cenu založil v roku 1980 švédsko-nemecký filantrop Jakob von Uexkull, aby ňou ocenil úsilia, ktoré podľa neho Nobelova nadácia ignoruje. Každý zo štyroch laureátov dostane k cene milión švédskych korún (93-tisíc eur).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ladovec

EÚ otvára konzultáciu o ďalších krokoch v politike pre Arktídu

Európska komisia a Európska služba pre vonkajšiu činnosť spoločne vyhlásili verejnú konzultáciu o ďalších krokoch …