Nicholsonová
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. PHOTO: © European Union-EP.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Výbor Európskeho parlamentu spochybňuje naše právo na sídlo Európskej agentúry práce v Bratislave

Veľkí európski hráči plánujú spochybniť nárok Slovenska na významnú európsku agentúru. Európsky Výbor pre právne veci (JURI) schválil v stredu za zatvorenými dverami CONFIDENTIAL – TAJNÉ stanovisko, ktorým chcú spochybniť, či má Rada EÚ právo vyberať sídla európskych agentúr, celý proces je navyše absurdný a netransparentný,“ upozornila europoslankyňa a predsedníčka Výbore pre zamestnanosť Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Daný záver vyplýva zo stanoviska, ktoré v stredu 25.9.2019 za zatvorenými dvermi schválil výbor pre právne veci (JURI). Európska agentúra práce by pritom mala svoju činnosť v Bratislave naštartovať už v priebehu tohto roku. Rozpočet má mať zhruba 51 miliónov eur a  zamestnávať až 144 zamestnancov. Pre Slovensko to bola výhra a veľká prestíž a má to byť naša jediná agentúra, na rozdiel od krajín, ktoré ich hostia hneď niekoľko.“

Činnosť ELA patrí práve do portfólia Výboru pre zamestnanosť a sociálnu inklúziu, ktorému šéfuje Ďuriš Nicholsonová. „Ako šéfka výboru, ale aj ako europoslankyňa z dotknutej krajiny si neviem vysvetliť, ako je možné, že ma o tejto iniciatíve neinformovali. Poslali mi len neprístupný email cez vnútorný systém, do ktorého však ako europoslankyňa, ani ako šéfka výboru nemám prístup,“ uviedla slovenská europoslankyňa.

Viac..  Matovič sa dohodol s Babišom. Od stredy sa bude medzi Slovenskom a Českom cestovať bez karantény

Informácia o utajenom stanovisku unikla a Ďuriš Nicholsonová sa k nej dostala len náhodou. „Okamžite som poslala ostrú žiadosť o stretnutie predsedníčke Výboru pre právne veci (JURI) a zisťujem, čo všetko sa ešte deje za zatvorenými dverami,“ povedala Ď. Nicholsonová a dodala: „Chcem jej na rovinu povedať, že tento tajnostkárky prístup je nehodný našej inštitúcie. Inštitúcia, ako Európsky parlament, ktorá má plné chodby slov o transparentnosti, musí ísť vždy príkladom“.

Ako šéfka Výboru, ale aj ako slovenská europoslankyňa chce Nicholsonová všetkých ubezpečiť, že urobí všetko pre to, aby snahy o zmenu rozhodnutia o sídle ELA zvrátila.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …