lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dodávky liekov do Británie v prípade brexitu bez dohody sú stále neisté

LONDÝN – Britská vláda má pred sebou “významné množstvo” práce, aby zaručila, že krajina bude mať v prípade brexitu bez dohody adekvátne dodávky licencovaných liekov. Uviedol to britský Národný kontrolný úrad v správe, ktorú zverejnil v piatok.

Úrad konštatoval, že dodatočné prepravné kapacity, ktoré si prenajala Veľká Británia na dopravu tovarov cez Lamanšský prieliv, pravdepodobne ešte nebudú v prevádzke až do konca novembra, čo je mesiac od odchodu Británie z EÚ naplánovaného na 31. október.

Z vyše 12 300 liekov licencovaných vo Veľkej Británii, zhruba 7 tis. prichádza z Európskej únie alebo cez EÚ, väčšinou cez Lamanšský prieliv. Meg Hillierová, predsedníčka parlamentného výboru dozerajúceho na britský Národný kontrolný úrad, označila zistenia za “veľmi znepokojujúce”.

“Mohlo by to mať tie najvážnejšie dôsledky,” uviedla. Steve Bates, šéf britského Združenia biotechnologického priemyslu, konštatoval, že na rozdiel od predošlého plánovaného dátumu brexitu 31. marca vláda teraz poskytuje firmám oveľa menej informácií o alternatívnych trasách pre prípad, že odchod z EÚ bez dohody povedie k zápcham v prístavoch. “Minule sme vedeli, ktoré trajektové služby boli objednané na alternatívne trasy a farmaceutické spoločnosti boli vyzývané, aby si rezervovali priestor pre dopravu ich produktov,” povedal Bates novinárom. “Tentoraz sa však neuplatnil rovnaký prístup,” dodal.

Viac..  Európska zdravotná únia: európsky priestor pre údaje týkajúce sa zdravia v záujme ľudí a vedy

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …