Sefcovic
Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union-EP.

Šefčoviča “grilovali” v Európskom parlamente. Vypočúvanie budúcich komisárov je v plnom prúde

BRUSEL / V pondelok sa rozhodovalo o tom, či Maroš Šefčovič bude vo vedení Európskej komisie. Ako prvého vypočúvali v Európskom parlamente v takzvanom hearingu práve slovenského zástupcu – Maroša Šefčoviča. Znamenalo to trojhodinovú paľbu otázok od europoslancov, pričom otázky sa týkali nielen jeho pracovného života. 

Začal sa proces vypočúvania kandidátov a práve Maroša Šefčoviča začali grilovať ako prvého. Čeliť musel nielen otázkam, ako si predstavuje riadiť svoje portfólio, ale europoslanci sa ho pýtali aj na niektoré vyjadrenie v nedávnej prezidentskej kampani.

Celý týždeň budú kandidáti do vedenia Európskej komisie predstupovať pred europoslancov na vypočúvanie. Táto procedúra čaká všetkých kandidátov a až keď uspejú, stanú sa eurokomisármi.

Pre Maroša Šefčoviča nejde o žiadnu novinku. Vypočúvaniu, teda grilovaniu, čelí už po tretí raz. “V Európskej únii chcem menej byrokracie, aby sme viac počúvali občanov a aby Európska únia bola silný geopolitický hráč,” prehlásil Šefčovič.

Europoslanci mu vyčítali výroky z prezidentskej kampane

Už teraz od mnohých dostal prívlastok “bojovník proti byrokracii”. Poslanci mu však pripomenuli aj niektoré výroky z nedávnej prezidentskej kampane a pýtali sa ho na napríklad na Instanbulský dohovor.

“Toto nie je len technické vypočúvanie, myslím si, že Maroš Šefčovič je technicky, kompetentne dobre pripravený na post člena Európskej komisie, ale je to aj politické vypočúvanie,” poznamenal Vladimír Bilčík, europoslanec z frakcie EPP.

“Je to právo pána poslanca, položiť mi túto otázku, ja verím, že som ju zodpovedal a teraz bude na poslancoch, ako zhodnotili moje vystúpenie,” skonštatoval Šefčovič.

Viac..  Krásny pivovar na dôležitej, historickej ceste v obci Hniezdne postavili vďaka Bruselu

Jeho zvolenie predpokladajú mnohí

Šefčovič chce tiež presadzovať pravidlo jeden zákon za jeden. Čiže za každý nový sa zruší jeden starý. Zodpovedný bude tiež aj za vzťahy s národnými parlamentmi. A to, že prejde hladko, predpokladajú aj najväčší rivali v Európskom parlamente, teda socialisti a ľudovci.

“Myslím si, že určite väčšinu presvedčil a teraz, keď sa bude hlasovať o tom, či prejde alebo nie, nemám pochýb, že sa tak stane,” myslí si Robert Hajšel, europoslanec zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov. “Nepochybne ako skúsený diplomat a skúsený politik obháji svoju pozíciu,” pridáva sa Ivan Štefanec, europoslanec z frakcie EPP.

Do 24 hodín od ukončenia hodnotenia následne zašlú Konferencii predsedov takzvaný dôverný list, v ktorom uvedú, či je Maroš Šefčovič kvalifikovaný stať sa eurokomisárom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia

Pracovný program Komisie na rok 2022: Spolu za silnejšiu Európu

Komisia prijala svoj pracovný program na rok 2022, v ktorom stanovila ďalšie kroky svojej odvážnej …