Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union.

Opozícia rokuje o odstavení Johnsona, nevie sa však zhodnúť na lídrovi

BRATISLAVA – Britské opozičné strany pokračujú vo vyjednávaní o podobe prípadnej prechodnej vlády, ktorá by nasledovala po odstavení súčasného premiéra Borisa Johnsona.

Plán je jasný: Parlament vysloví premiérovi nedôveru a následne vznikne prechodná vláda zložená z piatich opozičných strán vrátane Labouristickej strany, Liberálnych demokratov (LD) a Škótskej národnej strany (SNP). Hlavnou výhodou takéhoto scenára by bolo to, že Johnsonovi sa nepodarí doviesť krajinu k brexitu “na divoko”, teda bez dohody s Európskou úniou, čo by podľa všetkých zúčastnených strán bola pre krajinu katastrofa.

Opozičné strany sa však podľa britskej BBC zatiaľ nevedia dohodnúť na tom, kto by takúto dočasnú vládu viedol. Na prvý pohľad by bolo najlogickejšie, keby to bol Jeremy Corbyn, predseda labouristov, ktorí sú najsilnejšou opozičnou stranou. Corbyna však v utorok odmietla podporiť šéfka Liberálnych demokratov Jo Swinson.

Tá argumentuje, že Corbyn “jednoducho nedisponuje dostatočným počtom” poslancov, ktorí by ho podporili, keďže okrem samotných labouristov ho už podľa nej nepodporuje žiadna zo strán. Do aktuálnych parlamentných počtov treba navyše zarátať aj 21 bývalých poslancov Johnsonovej Konzervatívnej strany, ktorých nedávno premiér zo strany vyhodil pre ich nesúhlas s jeho prístupom k brexitu. Prípadná prechodná vláda zložená s cieľom zabrániť brexitu bez dohody by potrebovala aj ich hlasy.

Viac..  M. Beňová: Od veľkých korporácii budeme vyžadovať viac daňovej transparentnosti

Johnson deklaruje odchod Británie z EÚ ako svoj hlavný politický cieľ. Brexit je momentálne nastavený na 31. októbra a Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Británia z únie odíde, nech sa deje čokoľvek. Premiér dokonca nedávno vyhlásil, že radšej bude “ležať mŕtvy v priekope”, než aby dopustil ďalší odklad brexitu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Šéf írskej diplomacie varoval, že pozastavenie časti írskeho protokolu by ohrozilo dohodu o obchode medzi úniou a Britániou

Obchodná dohoda medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou (EÚ) by mohla skolabovať pre spor o …