pollak
Peter Pollák, europoslanec /OĽaNO, EPP/. PHOTO: archív PP.

Peter Pollák: Hlas chudobných regiónov nemôže byť ticho

Tento týždeň sa v Bruseli „grilovali” potencionálni eurokomisári. Hearingy, teda verejné vypočúvania, dávajú možnosť niektorým poslancom položiť otázku a aj takto zastupovať svojich voličov. Európska komisia je kľúčom k europrojektom. Keď sa rozhliadneme okolo seba, cesty, námestia, nemocnice, školy sa postavili z eurofondov. Napriek tomu sú tie naše slovenské známe najmä vďaka škandálom. Slovensko mohlo vyťažiť z eurofondov oveľa viac.

Ako zástupca Výboru pre kultúru a vzdelávanie a Výboru pre regionálne rozdiely som vyvinul maximálne úsilie, aby hlas Slovenska, našich občanov, bolo počuť aj tu v Bruseli. Podarilo sa. Hneď v pondelok som položil otázku budúcej eurokomisárke Mariyi Gabriel z Bulharska, ktorá zastreší aj oblasť vzdelávania. Školstvo je na Slovensku v rozklade, nedokáže poskytnúť kvalitné atraktívne a inkluzívne vzdelanie pre všetky deti. Príkladom sú tí najchudobnejší. Kým na Slovensku zaraďujeme rómske deti z osád do špeciálnych škôl a to dokonca často neoprávnene, v anglickom systéme sa vzdelávajú bez výraznejších problémov, následne študujú univerzity. To najdôležitejšie však je, že po skončení školy sa na Slovensku tieto deti zaevidujú na úradoch práce, kým v zahraničí si nájdu zamestnanie. Výsledkom vzdelávacieho systému musí byť vstupenka na pracovný trh pre každého.

Viac..  Slovensko sa zapojilo do projektu na skvalitnenie mediálneho vzdelania európskych žiakov a študentov

Napriek tomu, že ma odpoveď budúcej eurokomisárky neuspokojila, neodradilo ma to. Budem presadzovať systémové zmeny tak, aby deti vo všetkých krajinách vrátane Slovenska boli úspešné – mali po skončení školy kvalifikáciu. S Mariyi Gabriel sme sa zhodli, že je potrebné vyvíjať politický tlak na jednotlivé členské štáty. V čase, keď je nedostatok pracovnej sily, nemôžeme mrhať potenciálom žiadneho dieťaťa.

Hlas chudobných regiónov nemôže byť ticho a to ani v dobe, keď sa rieši digitalizácia a nové technológie. Na verejnom vypočúvaní zrejme už čoskoro novej eurokomisárky pre kohéziu a reformy Elisy Ferreiri sa bývalá portugalská ministerka vo svojich odpovediach dotkla aj mojich priorít. Z jej slov bolo zrejmé, že musíme vynaložiť maximálne úsilie a vyrovnávať regionálne rozdiely. Bohatá Európa má myslieť aj na chudobné a odľahlé regióny. Na regióny, kde doteraz ľudia nemajú prístup k pitnej vode, na lokality, odkiaľ mnohí migrujú za prácou. Investujme tam, kde to ľudia najviac potrebujú. U nás doma na Slovensku je mnoho lokalít, ktoré si zaslúžia finančnú pomoc. Európa si im nemôže otáčať chrbtom.

Komentár pripravil europoslanec Peter Pollák.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: O reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky sa ešte stále bojuje

Ako som spomínal, jedinou šancou na zvrátenie “deformy” poľnohospodárstva, je Európska komisia. Tá bola vyzývaná …