simecka
Europoslanec Michal Šimečka. PHOTO: redakcia/red.

Europoslanec Šimečka: Borrell musí postaviť zahraničnú politiku EÚ na vlastné nohy

“Európa sa potrebuje geopoliticky postaviť na vlastné nohy. Potrebujeme skutočne jednotnú zahraničnú politiku, aby sme zvládali krízové situácie a dokázali hrať rovnocennú partiu s veľmocami ako Rusko, Čína či USA. To je aj najlepší spôsob, ako presadiť slovenské stragické záujmy vo svete,” povedal europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka k dnešnému vypočúvaniu Josepa Borrella, kandidáta na post Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

“Borrell nastupuje do úradu v situácií, keď Európa geopoliticky zaostáva a čelí bezpečnostným krízam na svojich hraniciach. Nevieme rýchlo reagovať, sme nejednotní, a namiesto spoločnej zahraničnej politiky máme stále 28 národných. Verím, že Borrell bude silný šéf diplomacie, a nielen bábkou v rukách národných vlád. Ďalším dôležitým krokom je pristúpiť k rozhodovaniu kvalifikovanou väčšinou vo vybraných otázkach zahraničnej politiky, aby jeden členský štát neblokoval ostatných.” 

Borrell podľa Šimečku počas vypočúvania ukázal, že týmto výzvam rozumie a chce posilniť postavenie Európy vo svete. “Pre Slovensko je zásadné, že Borrell ako najvyššiu prioritu EÚ vníma západný Balkán a východnú Európu, čo je plne v súlade so slovenským videním. Jednozačne sa postavil aj za hodnoty ľudských práv, demokracie a medzinárodného práva ako základného kompasu pre pôsobenie EÚ na medzinárodnom poli.”

V Bruseli dnes prebehlo aj vypočúvanie Věry Jourovej, českej kandidátky na viceprezidentku Komisie. “Jourová má citlivú a extrémne dôležitú rolu: brániť európske hodnoty pred pokusmi ohýbať právny štát a demokraciu, alebo umlčiavať slobodné média v krajinách ako Maďarsko, Poľsko, a inde. To je kľúčové aj ako poistka pre demokraciu na Slovensku,” povedal Šimečka.

Viac..  Minister I. Korčok: Čím sme jednotnejší doma, tým úspešnejší budeme v zahraničí

“Dnešné vypočúvanie ukázalo, že Jourová má rešpekt, víziu aj schopnosti, aby svoju rolu zvládla. Jej jedinou slabinou je fakt, že ju nominovala vláda Andreja Babiša, ktorý čelí pododzreniam z konflitku záujmu a ovládanutia médií. Svojou prácou musí ukázať, že je od neho nezávislá.”

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Jourova

Věra Jourová o Slovensku: Eurofondy si komplikujete sami, usmernenia z Bruselu sú minimálne

BRATISLAVA / Podpredsedníčka Európskej komisie, komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová hovorí, že eurofondy …